Özet: Hafta hafta gebelik

doktor oneri

1. hafta

Şaşırtıcı gelecek ama hamileliğinizin başlangıcı, son adet kanamanızın ilk günü olarak kabul edilir. Folik asit alımına, egzersize ve stresten uzak durmaya başlamak iyi bir başlangıç olacaktır.

2. hafta

Gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıklardan atılır. Çift yumurta ikizleri ve üçüzlerinde birden fazla yumurta atılır. Bunların hepsi döllenir ise çoğul hamilelik gerçekleşir.

3. hafta

Hayat başlıyor. Döllenme sırasında sperm X kromozomu taşıyorsa bebek kız; Y kromozomu taşıyorsa erkek olacaktır. Bu aşamada, doğacak olan bebeğin bütün genetik yapısı bellidir ve değiştirilemez.

4. hafta

Anne oluyorsunuz… Embriyoda kan damarları oluşmaya başlar ve embriyo ile plasenta arasında daha sonra göbek kordonunu meydana getirecek bir oluşum gerçekleşir.

5. hafta

Sürekli bir uyku hali, halsizlikten yakınıyorsunuz. Memelerinizde dolgunluk ve hassasiyet, sık tuvalete çıkma şikayetleriniz de başladı.

6. hafta

Mide bulantıları ve kusmalar olacaktır. Kokulara hassaslaştınız. Aslında tüm kokular eskisi gibi. Değişen sizsiniz.

7. hafta

Bir iki kilo alabilir ya da verebilirsiniz. Hamileliğin erken belirtileri azalır; bulantılar artabilir.

8. hafta

Ergenlik döneminize geri dönmüş gibi mi hissediyorsunuz? Korkmayın bu hamilelikten kaynaklanan hormonal değişimler. Hamilelik öncesinde kapalı bir yumruk kadar olan rahminiz artık neredeyse portakal kadar oldu bile.

9. hafta

Hala bebeğinizin kız ya da erkek olduğu belli değildir, ama içinde yüzdüğü suyun içinde hafif hafif hareket etmeye başladı haberiniz olsun.

10. hafta

Bu haftanın sonunda bebeğinizin organ gelişimi dönemi tamamlandı. Bu organlar olgunlaşacaktır.

11. hafta

İçinizdeki bebeğiniz artık embriyo değil; kocaman bir FETUS ve boyu yaklaşık 3 santimetre. Hamileliğinizin en kritik dönemi sona erdi.

12. hafta

Baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleriniz olabilir. Bebeğinizin ise, yüzü insan görünümünü aldı.

13. hafta

Fetus giderek daha çok insana benzemeye başladı. Sizin de karnınız büyümeye ve kıyafetleriniz dar gelmeye… Artık alışverişin zamanı gelmedi mi?saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.