Oyuncak seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Alacağınız her oyuncak bebeğiniz için aynı derecede yararlı olmayabilir. Oyuncakalırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

Oyuncağın bebek gelişimini destekleyici olmasına

Hızlı bir değişim içinde olduğu ilk yıllarında, oyun ve oyuncaklar bebeğinizin gelişimini doğrudan etkiler. Seçeceğiniz oyuncağın, sadece bebeğinizin hoşuna gidecek olmasına değil, aynı zamanda zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyecek olmasına da dikkat etmelisiniz.

Oyuncağın bebeğinizin yaşına uygun olmasına

Alacağınız oyuncak, bebeğinizin içinde bulunduğu gelişim dönemine uygun olmalıdır. Kendisinden küçüklere uygun olan bir oyuncak ilgisini çekmeyebileceği gibi daha büyükler için tasarlanmış bir oyuncak da becerilerini aşarak cesaretini kırabilir.

Oyuncağın şekline

Alacağınız oyuncağın şekli ve tasarımı çok önemlidir. Bebeğin yutamayacağı büyüklükteki parçalardan oluşan, keskin kenar veya yüzleri olmayan, kolay tutulabilen, hafif oyuncakları tercih etmelisiniz. Uzun tüylü oyuncaklar da bebek için tehlikeli olabilir. 1 yaşın altındaki bebeklere bu tür oyuncaklar kesinlikle verilmemelidir.

  • Bebeğin yatağına asılan oyuncakların ipleri çok kısa olmalıdır.
  • Çocuk ayakları üstüne kalkmaya başladığı andan itibaren bu oyuncaklar kaldırılmalıdır.

Oyuncağın üretildiği malzemelere

Çevrelerindeki dünyayı büyük bir merakla tanımaya çalışan bebekler, her türlü nesneyi ağızlarına sokma eğiliminde olurlar. Bu nedenle, bebeğin zehirlenmesine yol açabilecek boyalar veya kimyasal maddeler içermediğinden emin olduğunuz oyuncakları seçmelisiniz.

Oyuncağın, bebeğin ısırarak parçalayamayacağı bir maddeden üretilmiş olmasına da dikkat etmelisiniz.
Bebeği, metal oyuncaklardan mümkün olduğunca uzak tutmalısınız.

Oyuncağın kalitesine

Oyuncak seçimini yaparken her zaman kaliteyi ön planda tutmalı, güvenilirliğini kanıtlamış markaları tercih etmelisiniz. Fiyat avantajı kazanmak için ucuz ve kalitesiz ürünlere yönelmek sizi ve bebeğinizi mutsuz edecek sonuçlar doğurabilir. Kaliteli bir oyuncak, hem bebeğinizin sağlığı açısından zararsızdır hem de dayanıklılığı daha fazladır.

Oyuncaklarını bilinçsizce duvara fırlatan, balkondan aşağı atan ya da birbirine çarptıran bebeğinizin oyuncağı kırıldığında yaşacağı mutsuzluğu mümkün olduğunca önleyebilmek için satın aldığınız oyuncaklar sağlam olmalıdır.

Oyuncak seçimini yaptıktan sonra

  • Oyuncakları sık sık kontrol edin ve bozulmuş ya da kırılmış olanları atın.
  • Oyuncakları bir oyuncak kutusunda saklayın. Yerde duran oyuncaklar çeşitli kazalara ve yaralanmalara sebep olabilir.
  • Pilli oyuncakların pillerini değiştirirken tüm pilleri aynı anda değiştirmeye özen gösterin. Yeni ve eski pilleri, farklı türde pilleri birlikte kullanmamalısınız.

kaynak:

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.