Orgazm başka boşalma başka!

Birçok erkek için boşalma final niteliği taşır. Fakat onsuz da orgazm olunabilir. Prof. Dr. Halim Hattat, cinsellikte asıl hedefin boşalma değil, orgazm olması gerektiğini hatırlatıyor: “Birçok erkek için boşalma final niteliği taşır. Fakat onsuz da orgazm olunabilir.”

Prof. Dr. Halim Hattat, boşalma ve orgazmın birbirinden farklı iki aşama olduğunu söylüyor: “Erkeklerde orgazm, boşalmanın ilk aşamasında oluşan ve prostat ile çevre dokunun kasılmasıyla gerçekleşen duygu olarak tarif edilebilir. Yani bir erkek orgazm olduğu halde boşalmayabilir. Boşalma, pek çok erkek için büyük bir final niteliği taşır. Oysa boşalma bir hedef ya da sonuç olarak görülmemeli.”

Sorun, psikolojik olabilir…

“Boşalma, beyin, beyin kökü, omurilik ve sinirlerinizin yardımıyla oluşan fizyolojik bir mekanizmadır” diyen Prof. Hattat, şöyle devam ediyor: “Erken boşalma, her iki tarafın da tatmin olmasını engelleyecek kadar kısa sürede boşalma meydana gelmesidir. Ancak erken boşalma cinsel ilişki denemelerinin yüzde 50’sinden fazlasında meydana geliyorsa hastalık olarak kabul edilir. Bundan daha azı her erkekte dönemsel olarak görülebilir. Erken boşalma, kırk yaşın altındaki erkeklerde en sık görülen cinsel problemdir. Boşalma, sıklıkla vajinaya giriş sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez görülür. Ancak en ileri halinde penise herhangi bir uyarı olmadan yalnızca cinsel düşüncelerin varlığıyla boşalma tetiklenir. Çok uzun süredir erken boşalma sorunu yaşıyorsanız, bunun altında genelde psikolojik sorunların olduğunu bilmelisiniz. Bazı kişilerde ise daha önceden böyle bir sorun olmamasına rağmen erken boşalma sonradan ortaya çıkar.”

Eren’in öyküsü

“Daha soyunurken boşalıyorum”

Prof. Hattat, tedavi ettiği 24 yaşındaki Eren’in hikayesini ‘Erkekliğin Yol Haritası’ adlı kitabında şöyle anlatıyor: “Kliniğimize geldiğinde hayatı boyunca erken boşalma sorunu yaşadığını söyledi. Hiç başarılı bir ilişkisi olmamıştı. Birçok partnerle flört ediyor ancak sıra cinselliğe geldiğinde bir bahane bulup uzaklaşıyordu. Eren, ilk ilişkisinden itibaren daha cinsel birleşme olmadan boşaldığını fark etmişti. Birkaç cinsel ilişki denemesinden sonra artık başarısız olmaktan çekinmeye başlamış ve yeni ilişkilere girmekten korkmuştu. Daha önce de bazı doktorlara başvurmuş ancak hiçbir tedavi sürecini sonuna kadar devam ettirmemişti. Ancak son dönemde gerçekten çok hoşlandığı ve evlenmeyi düşündüğü bir genç kızla tanışmış ve bu nedenle erken boşalma problemini çözmeye karar vermişti.

Eren’e hem ilaç tedavisi hem de cinsel terapiyle bir tedavi protokolü oluşturduk. Son derece dikkatli bir şekilde önerilerimize uyan Eren, üç ay içinde boşalma süresinde uzama kaydetti, kendine güveni geri geldi, partneriyle yakınlaşmaya başladı. Eren, hâlâ kontrollerini devam ettiriyor.

BUNLARI HATIRLAYIN

  • Çoğu erkek, bir kadınla ilk ilişkisinde erken boşalma eğiliminde olur.
  • Çoğu erkek, kendi başına erken boşalma probleminin üstesinden gelebilir. Ama bazıları, bir uzman görüşüne ihtiyaç duyar.
  • Birçok erkek, zaman zaman erken  boşalma problemi yaşar.
  • Cinsel deneyimlerin sayısı arttıkça ve uygun ortamlar doğdukça erkeğin özgüveni artar. Böylece kendini tutmayı öğrenebilir.
  • Kalıcı ‘erken boşalma’nın hem erkeğin hem partnerinin cinsel fonksiyonları üzerine zararlı etkileri vardır.
  • Tedavi gerektiren durumlarda çok başarılı sonuçlar elde edilir. Bir uzmana danışmakta geç kalmayın.

6 TEDAVİ ÖNERİSİ

Erken boşalma tedavisi cinsel terapi ve ilaçlarla yapılır. Birçok erkekte tedavi seçeneklerinin  birlikte kullanılması daha yararlıdır.

İlaçlar

Kullanılan ilaçlar arasında dopamin antagonistleri, antidepresanlar, anestezik etkili losyon ve kremler bulunuyor. Bunlar cinsel terapiye ek olarak verildiğinde tedavide büyük ölçüde başarı sağlıyor. Cinsel ilişki öncesi erken boşalmayı önlemek amacıyla yeni ilaçlar geliştiriliyor.

Durma-başlatma metodu

Cinsel terapide kullanılan bir tekniktir. Mastürbasyon yaparken penisinizi uyarır ancak boşalmadan hemen önce bu uyarıyı durdurursunuz. Boşalma hissi geçmeye başladığında penisinizi tekrar uyarır, ancak boşalmaya müsaade etmeden tekrar durdurursunuz. Bu egzersizi en az dört kez, tercihen beş-altı kez tekrarladıktan sonra boşalmaya izin verirsiniz.

Cinsel terapi

Cinsel terapi teknikleri erken boşalmada büyük başarı sağlar. Terapistiniz kendi başınıza veya partnerinizle birlikte yapacağınız ev ödevleri verir. Ancak çok erken boşalıyorsanız, başlangıçta herhangi bir egzersizin size uygun olmadığını da belirtelim.

Duyumlara odaklanın

Tek başınıza veya partnerinizle yapacağınız egzersizlerle, boşalma odağınızı cinsel bölgelerden tüm vücuda yayabilir, cinsel hayatınızın kalitesini artırabilirsiniz.

Prezervatifin faydası

Prezervatif kullanan erkekler, uyarı hissinin azalmasından şikayet etse de bu durum erken boşalmada bir avantaja dönüşebilir.

Ameliyat

Bazı uzmanlar, penise giden sinir sisteminde ameliyatlar yaparak penis hassasiyetinin azaltılabileceğini belirtiyor. Bu yöntemin daha girişimsel olduğunu ve diğer metotlarla da başarılı sonuçlar alabileceğinizi bilmelisiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.