öksürükten kusmak, cevap

ben 2 haftadır  öksürüyorum ve öksürürken de kusuyorum yediğim herşeyi kusarak geri çıkartıyorum özellikle sabahları oluyor ve ben doktora gittim bana bağdemciklerimin büyük olduğunu ve ameliyat olmamı söledi bu arada benim faranjitim var akut bana AUGMENTIN 1000MG ve ACETYLCYSTEİN ilaclarını verdi ve bunları kullanıyorum hiç bir işe yaramadı ve özellikle kusmak beni mahvediyor ve alışkanlık hale gelicek diye korkuyorum artık psikolojik mi oldu onuda bilemiyorum

cevap:

öksürüğünüz kesinlikle psikolojik değil ve alışkanlık yapmaz. Bu bademcik iltihaplanmasına bağlı irritasyondan kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyledir. Tahriş olan bölge “böğürme refleksini” uyarır ve ister istemez hastada bulantı hissi ve ardından kusmaya neden olur. Bu refleks aynı zamanda geniz bölgesindeki akıntıdan da kaynaklanır. Bu akıntı öksürüğünüzün asıl nedenidir.

Size önerilen ilaçlar çok uygun ve bu hastalığınız için standart önerilen tedavidir. Tedavi süresi en az 5 gündür. İyileşme 3-4 gün içinde görülmeye başlasa da antibiyotik bitene kadar kulanılmalıdır. (7 gün)

Sizin bu durumda yapmanız gereken imkanınız varsa istirahat etmek (yatmakla öksürük artar, yastığınızı yükseltebilirsiniz…), elinizde sürekli bir bardaktan bir şeyler içmek… 3-4 gün içinde çok daha iyi duruma geleceksiniz. 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.