öksürük

bende ortalama 2 senedir kesik kesik öksürük oluyor.siğara içmiyorum.27 yaşındayım hiç içmedim.bazen kusacak gibi oluyorum öksürürken.bazen de hafif oluyor.sanki boğazımda birşey varmış gibi hissediyorum
her an öksürecekmişim gibi geliyor.her dakika öksürmüyorum ama günlük belli sürelerde öksürme oluyor.
öksürüğü tarif edeyim sanki kuru öksürük gibi bilemiyorum bazende balgammı tükürükmü ne oda oluyor bide hocam diş çürümesi öksürük sebebi olabilirmi dişlerim sağlıksız biraz ondan kaynaklanıyor olabilir mi?

cevap:

Geniz akıntısı burun ve sinüslerden boğaza doğru olan akıntıdır. Boğazda mukus birikmesi hissidir. Boğazı sürekli uyardığı için öksürüğe neden olur.  Özellikle yatınca öksürük rahatsız edici bir hal alır. Mukus burun ve sinüs içindeki epitel tabakasının ürettiği bir salgıdır. Normalde renksizdir. Alerjide yapışkan, enfeksiyonda kıvamlı ve sarı – yeşil renk alır.

Erişkinlerde en çok nezle, soğuk algınlığı, alerjik rinit, vazomotor rinit ve çevresel irritan faktörlere maruz kalmaktan kaynalanır (sigara, endüstriyel kimyasallar). Bunların yanında bazı anatomik engeller de geniz akıntısına neden olabilir.

Bunlar arasında; burunda polip, septum deviasyonu (burunda kemik eğriliği), geniz eti, yabancı cisim ve gömülü diş sayılabilir.

Reflü hastalığı, doğum kontrol hapları ve bazı burun spreyleri de geniz akıntısını artırabilir.

Geniz akıntısındaki mukusun kıvamı ince ise en sık nedenler; üst solunum yolu enfeksiyonu, viral rinit (virüs kaynaklı burun iltihabı), alerjik rinit, parlak ışık, bazı tansiyon ilaçları, gebelik ve doğum kontrol ilaçlarıdır.

Kalın kıvamda olan geniz akıntınsın nedenleri ise;
nem oranının azaldığı hava şartları, sinüzitler, yabancı cisimler, bazı besinler ve allerjenlerdir.

Hastaya sorulması gereken sorularla şu bulgular aranır:

  • öksürük
  • yüz ve baş ağrısı
  • boğaz ağrısı
  • ses kısıklığı
  • burun tıkanıklığı
  • boğazda yabancı cisim hissi
  • göğüste ve boğazda yanma

Tedavisi altta yatan nedene göre yapılır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.