MERS virüsü

Ortadoğu Solunum Sendromu olarak bilinen (MERS), geçtiğimiz günlerde Güney Kore’de yeniden ortaya çıktı. Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Elif Hakko, MERS virüsü hakkında bilgi verdi. 2012 yılında ortaya çıkmasından bu yana yaklaşık 450 kişinin ölümüne neden olan MERS’e Corona virüsünün neden olduğu biliniyor.

İlk olarak 2012 yılında Ortadoğu’da görülen “MERS” virüsünün seyahatlere bağlı olarak Güney Kore’de tekrar ortaya çıkmasıyla beraber Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doktor Elif Hakko, MERS virüsünün belirtileri, nasıl bulaştığı ve alınacak önlemler hakkında bilgi verdi. Hakko, “Ciddi bir hastalığa neden olan MERS, solunum yolu enfeksiyonlarındaki belirtilerle ortaya çıkıyor. Arap yarımadasına seyahat sonrası ateş ve öksürük gibi solunum yolu belirtileri meydana gelmişse ihmal edilmeden mutlaka uzmana başvurulması gerekiyor” diyor.

merscanaliyorMERS’in belirtileri nedir?

MERS virüsünün solunum yolu rahatsızlıklarıyla benzer belirtilere sahip olduğunu söyleyen Doktor Elif Hakko, “MERS virüsünde ağır ve ani başlayan solunum rahatsızlığı, ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı gibi belirtiler görülüyor. Bu belirtiler hızla zatürreye dönüşebiliyor ve hastada böbrek yetmezliği oluşturuyor. Bazı hastalarda bu belirtiler daha hafif seyirde oluyor. MERS virüsü, genellikle 5-6 gün sürse de 2-12 gün arasında değişen sürelerde de devam ediyor” diyor.

MERS virüsü nasıl bulaşır?

Hayvanlardan ve özellikle develerden kaynaklı olduğu düşünülen MERS virüsü, insandan insana bulaşabiliyor ve en yüksek bulaşma aracı ise solunum yolu oluyor. Hakko, hastanın öksürürken havada oluşturduğu damlacıklarla virüsün yayıldığını, hastaya bakım veren kişinin hastayla önlem alarak (maske takmak gibi) ilgilenmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

MERS Virüsünden Korunmanın Aşısı Yok

MERS virüsüne karşı bir aşının olmadığını ve hastalıktan korunmak için hijyenin çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Hakko “Bu virüste hijyen çok önemli; ellerin sık sık yıkanması, öksürürken ağız ve burnun mendille kapatılması, ellerin yıkanmadan ağız, göz ve buruna değdirilmemesi, hasta kişilerle yakın temastan kaçınılması ve ortak kullanılan eşyaların dezenfekte edilerek kullanılması gerekiyor” diyor.

İlk olarak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Ürdün, Kuveyt ve Yemen gibi Ortadoğu ülkelerinin kabusu olan MERS, Ortadoğu ülkelerine yapılan seyahatlerle beraber ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya gibi ülkelerde de görüldü. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de de Suudi Arabistan seyahatinden dönen bir hastada görülen MERS virüsü son olarak Güney Kore’de yine seyahat kaynaklı olarak ortaya çıktı.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.