Meme Ucu Çatlakları

Yanlış  emzirme yöntemleri ve göğüs uçlarının sürekli nemli bırakılması nedeniyle meydana gelir. Meme ucu kızarmış ve akıntılıdır. Sızlama şeklinde ağrı hissedilir. Anne  emzirme esnasında acı çektiğinden bebeği gerektiği kadar  besleyemez.

Ayrıca çatlaklardan sızan kan süte karışarak sütün tadını bozacaktır. Eğer acı ve kanama çoksa, tek tek memeler dinlenmeye sevk edilir ve süt pompa ile çekilir.

Yani bir emzirmede bir meme emzirilir, diğeri pompa ile boşaltılır, diğer emzirmede tersi yapılır. Pompa ile çekilen süt çocuğa verilebilir. Çocuğa biberonla süt verileceği zaman çok küçük delikli emziği olan biberonlar tercih edilmelidir. Yoksa çocuk biberonun rahatlığına alışır ve memeyi bırakır. Meme bakımının iyi yapılması gerekir. Anne kendisine uygun sutyeni tercih etmeli. Doktoruna başvurarak iyileştirmeyi hızlandıran bir tedavi görebilir. Emzirirken bebeğe de zararı dokunmayacak bir krem ve göğüs ucunu koruyacak pedler tavsiye edilecektir. Anne göğüs uçlarının nemli kalmamasına dikkat etmeli. Eğer meme başındaki çatlaklar kötüleşir ve emzirmeye olanak vermeyen bir hal alırsa doktora başvurmakta yarar vardır.

Dr. Fatih Hakan ÇAM

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.