Meme Anatomisi

Kadınlarda meme hem estetik hem de işlevsel açıdan çok önemlidir. Annenin bebeği ile ilk bağlantısını sağlayan bir köprüdür.
2 ve 6ncı kaburga kemikleri hizasında yerleşen meme dokusu, süt bezleri ve kanalları, yağ ve lif dokusundan oluşur. Başlangıçta çok sayıda küçük lobulcükler bulunur. Bunlar daha küçük odacıklardan oluşurlar. Süt burada oluştuktan sonra süt kanalları aracılığı ile lobulcüklere, sonra lobüllere ve buradan daha büyük kanallarla meme ucuna taşınır.
Süt kesecikleri, lobül ve loblar birbirinden bağımsızdır, arasında yağ dokusu bulunur. Sırayla bir birlerine açılırlar. En son meme ucunda bu kanallar birleşir.
Memeye yumuşaklığı ve fiziksel görünümünü bu yağ dokusu verir. Meme içinde kas yoktur. Meme bir cilt altı dokudur. Kas sadece meme dokusunun altında bulunur. Meme dokusu içinde damar sistemleri de bulunur. Bunlar; memeyi besleyen kan damarları ve buradaki lenf sistemini oluşturan damar yapıları. Kadınlar için daha önemlisi bu lenf damarlarıdır.
Lenf, insan bağışıklık hücrelerini taşıyan renksiz bir sıvıdır. Meme dokusundaki herhangi bir enfeksiyon yada kötü huylu tümörler bu lenf sistemi ile taşınır. Lenf sistemi kademe kademedir. Her kademe lenf bezleriyle ayrılır. Bir üst kademeye geçmeden önce bu bezler, mikropları ve ya kötü cisimleri tutar ki enfeksiyon ya da kanser yayılmasın. Böyle bir tutulum olursa hemen o lenf bezi şişer. Kadının kendi meme dokusunu rutin olarak muayene etmesinin nedeni de budur: Eğer herhangi bir lenf bezi şişliği tespit ederse, sebebini araştırması için bir an önce doktoruna danışması gerekir.
Genel kural olarak şişmiş bir lenf bezi ağrı yapıyorsa bu mikrobik bir olaydır ve ateşle berberdir. Ağrısız lenf bezi büyümeleri kansere işaret eder. Bir an önce doktorunuza danışmalısınız!

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.