Konuşma Gelişimi

doktor oneri
Normal işiten bebek;
  •   Altı haftada insan sesine farklı tepki vermeye başlar,
  •   Altı aylıkken dili parça parça hafızasına kaydetmeye başlamıştır
  •   İlk yıl çevreden gelen sesli uyaranları ve lisanı öğrenmekle geçer, kelimeleri, cümleleri anlamaya başlar
  •   Bir yaşından sonra kelime haznesi açısından belli bir düzeye gelir, konuşmaya başlar

İlk yıl boyunca işitme yolları boyunca beynin farklı bölgelerindeki sinir hücreleri olgunlaşır işitsel uyaranlara paralel olarak beyindeki sinir hücreleri ve işitme ile ilgili bölgeler arasında çok sayıda yeni sinir bağlantıları oluşur. İşitsel uyaranların duyulmaması bu nörolojik gelişimi de bozar, kaybın yerine konmasında gecikme ise geri dönüşü zor problemlere neden olabilir. Bu nedenle işitme kaybının mümkün olan en erken zamanda saptanması ve uygun yöntem ile işitmenin dolayısı ile konuşma ve lisanın doğru gelişimi sağlanmalıdır.

Doç. Dr. Teoman DAL
KBB Uzmanı
www.teomandal.comsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

  1. Doğuştan dudak damak yarıklı doğdum bir çok amaliyat geçirdim.Dudak ve damak amaliyatlarımı çocuk yaşlarda oldum.Kulak amaliyatlarım ise yetişkin yaşda oldu 6 kere ama çok fazla sonuç alamadım.Şuanki en büyük sorunum işitme kaybım sol %67 sağ %62 aynı zamanda damak yarığım olduğundan konuşmam da da bozukluk vardır. Bu durumda rapor alma şansım varmı ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.