karaciğer yağlanması

Annem karaciğer yağlanmasından sikayetci, sürekli tedavi yoları deneniyor ve yürüyüş yapıyor. Fakat; doktoru son olarak ciğerinden numune alınması ve incelenmesi gerektiğini söyledi. Bunun hastaya herhangi bir zararı olur mu? Bir cok insan bu işlemin hastaya zarar vereceğini düşünüyor bende sizlere sorarak emin olmak istedim…

cevap:

Karaciğer biyopsisi bize karaciğer dokusunun durumu hakkında bilgi verir. buna göre tedavi yöntemi seçilir/değiştirilir. Sürekli (Kronik) karaciğer hastaları için, yapılması gereken bir tetkiktir.

karaciğer biyopsisi

Tetkik yanda görüldüğü üzere uygun bir enjektör (biyopsi aracı) ile karaciğer bölgesinden cilt, ciltaltı ve karaciğer dokusuna girilerek uygulanır. Cerrahi bir işlemdir. Hastanın anestezisine gerek yoktur. Sadece biyopsi yapılacak olan bölge uyuşturulur.

Bu uygulamanın diğer cerrahi girişimlerden daha fazla bir zararı söz konusu değildir. İşlem sırasında bazı komplikasyonlar (istenmeyen durumlar) görülebilir ancak bu durumlar binde/onbinde/yüzbinde 1 şekliyle görülebilir.

Hastanın böyle bir uygulamaya tabi tutularak göreceği fayda karşılaşabileceği zarardan kat be kat daha fazla olduğu için tüm steatohepatit (karaciğer yağlanması) olan hastalarda rutin yapılan bir işlemdir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

6 yorum

  1. merabalar yukarıdaki konunun biyopsi sonucu :kesitlerde karaciğerin yapısı bozulmuştur.portal alanlarda hafif fibroz genişleme,bazılarında çok az sayıda iltihabi hücre infiltrasyonu,yer yer tam veya parsiyel porto-portal köprüleşmeler izlenmektedir.trikrom ve retikülin boyalarında intralobüler-perisinüziodal uzanan ince fibroz bantlar dikkati çekmektedir.parankimde birkaç iltihabi odak, hafif sinüzodial konjesyon ve bazı hepatositlerde buzlu cam görünümü mevcuttur.inklüzyon içeren sitomegalik hücre görülmemiştir.kolestaz dikkati çekmemiştir.pas boyasında portal alanlarda diastaza dirençli pas(+) pigment içeren birkaç adet histiosit saptanmıştır.prusya mavisi ve rodanin boyalarında demir veya bakır birikimi mevcut değildir.
    immünhistokimyasal incelemede MDR-3 pozitif,HBs negatif boyanmıştır.CK7 ile safra kanallarında spesifik patolojik bulgu veya hepatositlerde pozitif boyanma saptanmamıştır.bulgular progresif familyal intrahepatik kolestaz ile uyumlu değildir.
    tanı:fibrozis izlenen karaciğer iğne biyopsisi.
    Yenidoğan döneminde konjenital cmv enjeksiyonu tanısı konulmuş ve kaşıntısı mevcut.
    beni bilgilendirirseniz sevinirim..şimdiden teşekkür ederim..iyi günler..

  2. benim kardeşim 3 yaşında ve cmv enfeksiyonu geçirdi doğuştan öyle doğdu şimdi işitme engelli ama kaşıntısı var biyopsi oldu sonucuda karaciğerinde iltihaplanma çıktı..bunun sirozla bir alakası varmıdır?bu arada ciğer ve dalak büyüklüğü da var..şimdi cmv virüsü normal sadece aşırı kaşıntısı var bunun nedeni ne olabilir?teşekkürler..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.