Kanser tedavisi ABD’den ucuz olacak

doktor oneri

Amerikan Hastanesi Genel Müdürü Evren Keleş, onkoloji merkezinde çalışacak personelin ABD’de eğitildiğini belirterek, “Tedavi ücreti ABD’deki merkeze göre üçte bir hatta dörtte bir daha ucuz olacak” dedi.

Merkezin açılışında konuşan Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, hastanenin alanını son dönemde 20 kat artırdıklarını belirterek, “Sağlıkta kalite bizim için çok önemli” dedi. Koç, radyasyon tedavisinde altyapı ve bilgi birikimini, M.D. Anderson Kanser Merkezi’nden aldıklarını ifade ederek, Türkiye’de kanser hastaları arttığı için bu merkeze çok büyük ihtiyaç olduğunu söyledi.

İlk kez ABD dışına çıktı

Türkiye’deki hastalara, ailelerinin onlara destek verecekleri bir sağlık hizmetini vermek gerektiğini ifade eden Koç, M.D. Anderson Kanser Merkezi’nin de ilk kez ABD dışına çıktığına dikkat çekti.

M.D. Anderson Kanser Merkezi Başkanı John Mendelsohn da buradaki merkezde, Türkiye’deki kanser hastaları için bir fark yarattıklarını belirterek, Türkiye ve yakın bölgelerindeki kanser hastalarına en iyi hizmetin burada verileceğini dile getirdi.

Merkezin açılış kurdelesini, Rahmi Koç ve Mendelsohn’un yanı sıra Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç, hastane genel müdürü Evren Keleş ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kesti.

Açılış öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Amerikan Hastanesi Genel Müdürü Evren Keleş, kanser hastalarının cerrahi ve medikal tedavisine ek olarak, radyasyon tedavisine de ihtiyacı bulunduğunu belirterek, ABD’den M.D. Anderson Kanser Merkezi ile iş birliğine gittiklerini söyledi. Kanser tedavisinde cerrahi tedavi sonrasında radyoterapi alacak hastaların yurtdışına gitmek istediklerine işaret eden Keleş, burada kurulan merkezle tedavisinin radyoterapi aşamasını ABD’de yaptırmayı düşünenlere hizmet vermeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Amerikan Hastanesi bünyesinde kurulan merkezde çalışacak ekibin ABD’de eğitildiğini de anlatan Keleş, tüm hasta tedavisinin planlamasında ve izleme aşamasında, ABD’deki merkezin kuralları ve protokollerinin geçerli olacağını söyledi. Keleş, merkeze teknoloji ve iletişim altyapısını kurmak için 15 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını ifade etti. 

KANSERDEN ÖLÜM KALBİ GEÇİYOR

M.D. Anderson Kanser Merkezi Başkanı John Mendelsohn, Türkiye’de meme ve akciğer kanserlerinde artış görüldüğüne işaret ederek, kanserin bu yıl itibariyle kalp hastalıklarını da geçerek ölüm nedeni olarak birinci sıraya yükselmesinin beklendiğini söyledi. Amerikan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Uğur Selek de merkezde, ABD’deki hizmetin birebir aynısını sunacaklarını ifade ederek, tüm ekibin 3 aylık bir eğitimden geçtiğini söyledi. Selek, merkezin yıllık 400 hastalık kapasitesi bulunduğunu dile getirerek, merkezde her tür kanser hastasına radyoterapi hizmeti sunabileceklerini belirtti.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.