İşe gidemeyecek kadar hasta mısınız?

Okullar açıldı, her yer kalabalıklaştı, havalar da soğuyor… Yani kişiden kişiye bulaşan bazı hastalıklar kapıda.

Boğaz ve baş ağrısıyla kıvranarak huzursuz bir gece geçirdiniz. Ateşiniz 37.8 derece, ama böyle giderse günün sonunda 39.5 dereceye çıkabileceğini düşünüyorsunuz. İşe giderek çalışma arkadaşlarınızı enfeksiyon riskine mi maruz bırakacaksınız? Yoksa stresli bir iş haftasında size ihtiyacı olan patronunuzu hayal kırıklığına uğratıp evde mi kalacaksınız? Gerçekten bu herkes için zor bir karar.

İnsanların işini kaybetme korkusu yaşadıkları bu kriz günlerinde kimse hasta olup işinden geri kalmak istemez kuşkusuz. Ama kendinizi gerçekten kötü hissediyorsanız ve özellikle ateşiniz varsa evde kalmanızı tavsiye ederiz. Zira viral ya da bakteriyel bir hastalığınız varsa işe giderek başkalarını hasta etme şansınız oldukça fazla. Evde kalarak hem kendi sağlığınızı hem de iş arkadaşlarınızın sağlığını düşünmüş olursunuz. Hasta hasta işe gidip bütün gün öksüren biri olmayın.

İş kaybına yol açar

Evde dinlenmek, vücudunuzun hastalığı daha kolay yenmesine yardımcı olacaktır. İstirahat etmediğinizde hastalık belirtileri daha da kötüye gidecektir. Birçok kişi hastalığın ilk gününde belirtilere kulak asmadığından iyileşmeleri daha uzun sürer ve birkaç günde istirahatle düzelecek hastalıklar uzun süre iş kaybına neden olabilir.

Özellikle soğuk algınlığı ve ağrı için kullanılan bazı ilaçlar sizin düşünme, çalışma ya da taşıt ve makine kullanma yeteneğinizi azaltabilir. Bu gibi durumlarda da çalışmanız kendiniz ve çevreniz için riskli olabilir.

Soğuk algınlığı ilk bir hafta bulaşabilir

Sabah genizde yanma ve ağrı, burun akıntısı  ve öksürük ile uyandıysanız soğuk algınlığına yakalandınız demektir. Soğuk algınlığının en bulaşıcı olduğu dönem, belirtilerin başlamasından sonraki bir iki gündür. Çünkü salgılardaki virüs sayısı fazladır, ama soğuk algınlığına yakalanan kişiler bir haftaya kadar bulaştırıcı olabilirler. Her zaman ateşiniz olmayabilir, ama çoğu kişide başlangıçta hafif ateş vardır. Ateş kendinizi berbat hissetmenize neden olsa da aslında vücudun dostudur, çünkü uyarıcı bir belirtidir.

Hafif öksürük ve nezleniz var, ama ateşiniz yoksa ve kendinizi işe gidebilecek gibi hissediyorsanız enfeksiyonu başkalarına bulaştırma şansını azaltmak için önlemler alın. Öksürürken ve aksırırken bir mendille ağzınızı kapayın. Mendiliniz yoksa, çıplak elinize hapşırmak yerine, kolunuzu siper olarak kullanın ki, elinizle dokunduğunuz yerlere hastalığınızı bulaştırmayın. Bulaşmayı önlemek için sık sık elinizi yıkayın veya alkol bazlı el dezenfektanları kullanın.

Akut sinüzit işe konsantre olmayı engelleyebilir

İşe gitmenize mani olacak hastalıklardan biri de akut sinüzittir. Akut sinüzit çoğunlukla sarı yeşil burun akıntısı, burun tıkanıklığı, yüz ağrısı veya yüzde basınç hissi, baş ağrısı ya da üst çene ve dişlerde ağrıyla kendini belli eder. İşe gitmeyi engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Yüz ağrısı veya baş ağrısı işe konsantre olmayı engeller. Doktorun önerisiyle birkaç gün burun tıkanıklığını gideren ilaçların alınması, tuzlu su çözeltisiyle burnun yıkanması sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur. Sinüzit bazı kişilerde hızlı iyileşir. Belirtiler birkaç gün içinde düzelmez veya kötüleşirse doktor antibiyotik verebilir.

Sinüzit durumunda hava yolculuğundan kaçınmak gerekebilir. Kabin içindeki hava basıncı değişimleri özellikle kalkış ve iniş sırasında ağrıyı kötüleştirebilir. Sinüs enfeksiyonunuz varsa ve uçağa binmeniz gerekiyorsa doktorunuza danışın. Basınç farkının kulaklarınızda rahatsızlığa sebep olmaması için için size bazı ilaçlar önerebilir.

Gripten korunmak için aşı yaptırın

Soğuk algınlığına kıyasla grip semptomları daha şiddetlidir ve daha hızlı başlama eğilimindedir. Grip solunum yollarının derinliklerine nüfuz eder. Grip ciddi komplikasyonlara yol açabileceğinden ve ciddi yayılma potansiyeli gösterdiğinden soğuk algınlığından farklı bir hastalıktır ve sebebi özel bir virüstür. Ateş çoğunlukla  ilk birkaç günde 38-39 derecenin üstüne çıkabilir. Titreme, kas ağrıları, baş ağrısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, halsizlik ve yorgunluk gribin diğer belirtileridir.

Sağlıklı kişilerde grip 7-10 günde iyileşir.

Gribe yakalananlar, işe başladıkları halde kendilerini yorgun hissedebilirler ve öksürükleri olabilir. Gripli kişilerin soğuk algınlığına göre daha çok dinlenmeleri gerekir. Ateşleri normale döndükten 24-48 saat sonra işe gidebilirler. Gribe karşı koruyucu olarak en güvenli metod özel grip aşısıdır ve eylül – aralık aylarında uygulanmaktadır. Grip aşısı konusunda doktorunuzla görüşün, sizin aşıyı olmaya mani bir haliniz yoksa ve doktorunuz uygun görüyorsa, bu etkili koruyucu aşıdan yararlanın.

Dr. Hasan İnsel milliyet.com – Sağlık

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.