Hastanelere yıldız sistemi geliyor, katkı payı değişiyor

Bakan Akdağ açıkladı: Hastaneler, otellerdeki yıldız sistemi gibi kategorilere ayrılacak 1. grup hastaneye giden % 30, 5. grup hastaneye giden ise % 70 katkı payı ödeyecek.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yüzde 30 olarak uygulanan katkı payının bazı hastaneler için yüzde 70’lere kadar çıkartılmasını planladıklarını açıkladı. Sağlıktaki katkı payına ilişkin çalışmalar hakkında bilgi veren Akdağ, öncelikli olarak özel hastaneler ile ilgili sınıflandırma çalışması yapacaklarını söyledi. Hastaneleri; verdikleri hizmet, aldıkları risk, kullandıkları aletler, uzman sayısından binasına kadar birçok kategoride değerlendirmeye tabi tutacaklarını belirten Akdağ, “Hastaneler 5 gruba ayrılacak. Otellerdeki 5 yıldızdan 1 yıldıza gibi” dedi.

YENİDEN DÜZENLENECEK

Sağlık katkı paylarının bu çalışmalara paralel olarak yeniden düzenleneceğini açıklayan Akdağ, şöyle devam etti: “Devletin vereceği katkı payı da hastanelerin gruplarına göre olacak. Alttan başlayarak yüzde 30 ila 70 arasında katkı payı alınacak. 5’inci gruptakilerde tedavi görenlerden yüzde 70, birinci grup hastanelerde tedavi görenlerden yüzde 30 katkı payı alınacak.”

Sağlık Aktüel

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.