Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi

doktor oneri

Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi (GKRT) / Image Guided Radiotherapy (IGRT)

Tümörlerin sabit olmaması, tedavi aralarında ve sırasında hareket etmeleri radyasyon onkolojisinin hızla gelişen bir dalını Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi’yi (GKRT) oluşturmaktadır. GKRT, günlük görüntüleme tekniklerinin kullanılması ile tedavi sırasında tümörün gerçek boyutunun, yerleşiminin ve koordinatlarının doğru olarak belirlenmesine olanak sağlamaktadır. Tümörün daha iyi hedeflenmesinin yanında, yumuşak doku görüntülenmesi avantajı ile tümör ve normal dokular arasındaki zamana bağlı değişiklikler belirlenebilmektedir. Genel olarak konvansiyonel tedavi yöntemlerinde, hedef hacim ve risk altındaki organlara belirli emniyet sınırları verildikten sonra tedavi planlanmakta ve geniş radyoterapi sahaları kullanılarak tümör hareketleri dengelenmeye çalışılmaktadır.

Geniş emniyet sınırlarının kullanılması durumunda gereğinden fazla sağlıklı doku radyasyona maruz kalmakta, radyoterapi komplikasyonlarında artış olabilmekte ya da dar emniyet sınırları kullanıldığında hedefin kaçırılma riski ortaya çıkarken tümörün kontrol olasılığı azalabilmektedir. GKRT tüm bu problemlerin çözümü olarak görülmektedir.

Günümüzde YART ve GKRT (IMRT ve IGRT) gibi yeni teknolojilerin devreye girmesi ile konvansiyonel radyoterapiye göre daha dar emniyet sınırları verilebilmekte ve istenen yüksek doz artışları sağlanabilmektedir, bu da GKRT’nin gerekliliğini artırmaktadır. GKRT’de esas olan tedavi planlaması sırasında elde edilen görüntülemelerle eşleştirilebilecek görüntüleri günlük olarak elde edebilmektir; tedavi cihazının kilovoltaj ya da megavoltaj görüntülemeleriyle planar, cihaz odasındaki ya da üzerindeki tomografi cihazı ile elde edilen tomografi görüntülemeleriyle hacimsel GKRT gerçekleştirilmektedir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.