GIDA İNTOLERANSI VE GIDA ALERJİSİ ARASINDAKİ FARK

doktor oneri

Belirli gıdalara karşı intoleransınız olması gıda alerjisi ile aynı şey değildir. Alerjik reaksiyonların ortaya çıkması için çok az bir miktar alerjene maruz kalmak yeterlidir. Alerjik bir etkilenme meydana geldiğinde, bağışıklık sistemi vücudun yabancı ve zararlı maddelere karşı doğal olarak ürettiği IgE antikorunu üretir. Bu durum kaşınmalara, şişkinliklere, nefes alıp vermede zorlanmalara ve bazı durumlarda ölümle sonuçlanan Anaflaktik şoklara neden olur.

Öte yandan gıda intoleransı, alerjilerin aksine bedensel olarak kalıcı olumsuz etkilere sebep olur. Bu etkilerin ,alerji ile kıyaslandığında, çok daha ciddi sonuçlar doğurması muhtemeldir. Belirtilerin ortaya çıkması üç günü bulabilir ve etkileri haftalarca devam edebilir. Çoğu vakada belirtilerin ortaya çıkması için kayda değer miktarda tetikleyici gıdanın yutulması gerekmektedir. Örnek olarak, bir birey dört çorba kaşığı süt içip herhangi bir olumsuz etkiyle karşılaşmazken, beşinci kaşıkta kendini çok kötü hissedebilir. Bu durum bireyin bağışıklık sistemi ile alakalı değildir, bu nedenle gıda alerjisinden önemli derecede farklılık gösterir.

VÜCUDUMUZUN BAĞIŞIKLIK SISTEMI SINDIRILMEMIŞ BESIN PROTEINLERINE BIR BAKTERI YA DA VIRÜSMÜŞ GIBI SALDIRIR

diyet2

 

Eğer yediğiniz gıdaları doğru şekilde sindiremiyorsanız gıda intoleransınız var demektir. Bu durum, besinlerin sindiriminden sorumlu olan enzimin vücutta yeterli oranda olmamasından kaynaklanmaktadır. Enzimler proteinleri amino asitlere çeviren biyomoleküllerdir ve enzim yetersizliği olan bireylerin proteinleri yanlış ve eksik çevirime uğrar. Bu proteinler bazen direk kan dolaşımına gider ya da bağırsak duvarına saplanır; diğer durumlarda ise eklem ya da beyin zarına yapışabilir. Vücudun savunma sistemi, bu kısmen sindirilmiş molekülleri (proteinleri vs.) hemen bulur ve sonrasında bu aksaklığı diğer birimlere iletir böylece vücudun bağışıklık sistemi tetiklenir.

Sonuç olarak, savunma sistemi bu proteinleri bakteri ve/veya virüs gibi algılar, aktif hale geçer ve tüm gücüyle saldırır. Bu saldırılar, vücudun kendisine zarar vermesine sebep olur, fiziksel rahatsızlıklardan hayati sorunlara kadar ciddi bedensel iltihaplanma ve yan etkiler görülür. Vücudun verdiği reaksiyonlar, çoğu zaman kilo alma, kronik yorgunluk, baş ağrısı, şişkinlik ve irritabl bağırsak sendromu gibi genel sağlık problemleri ile karıştırılır.

LABORATUAR TESTI YAPTIRMADAN, HANGI GIDALARA KARŞI INTOLERANSINIZ OLDUĞUNU KESIN OLARAK ANLAMANIZ ÇOK ZORDUR.

Neden mi? Cevabı çok basit; vücudunuzun belirli gıdalara karşı gösterdiği gıda intoleransı semptomlarının ortaya çıkması üç günü bulabilir ve haftalar boyu devam edebilir. Normal bir insan belirtilen süreçte çok çeşitli gıdalar tüketir, test yapılmadığı takdirde hangi gıdalara karşı intoleransınız olduğunu tespit etmek imkansız bir hal alır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.