ergenlik ve boy uzaması, cevap

15.5 yaşındayım aralıkta 16 yaşına giricem. endokrnoloji doktoruna gittim film çekildim ve bana kemiklerimin kapandığını ve artık boyumun uzamıycağını söyledi. 1.63 boyundayım annem babamda aynı boyda. bütün sitelerde 18 yaşına kadar devam ediceği yazıyo. napmam gerek?

cevap:

doktorunuz yaptığı tetkikler sonucu boy uzamasını sağlayan “epifiz” açıklarının kapandığını tespit ettiyse boyunuzun uzaması mümkün olmayacaktır. Ailenin genetik yatkınlığı da boy ve vücut yapısıyla ilişkilidir. Doktorunuz bu kadar net konuştuktan sonra yapabileceğiniz şey, beslenmenize dikkat etmeniz , spor yapmanız ve bu durumu fazla kafanıza takmamalısınız.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.