Dört Boyutlu Radyoterapi

doktor oneri

Günümüzde gelinen son nokta ise, GKRT’ye zaman boyutunu entegre eden bir radyoterapi yöntemi olan dört boyutlu radyoterapi (4BRT) yöntemidir. Solunuma bağlı olarak hem göğüs kafesi hem de karın içindeki organlar hareket etmekte, bu hareketi planlama kapsamında değerlendirmek ve organ ile tümör hareketini izlemek 4BRT’nin temelini oluşturmaktadır.

Solunum hareketini izlemek için özel bir blok, kemer ya da yelek üzerine yerleştirilen kızıl ötesi belirteçler özel kameralarla izlenebilmektedir. Bunu özel bir tomografi ile birleştirmek ve solunumu on ayrı faza ayırarak her fazda organ ve tümörün nerede olduğunu belirleyebilmek, üç boyutlu olarak rekonstrüksiyonunu değerlendirerek planlama yapılabilmektedir.

Bu doğrultuda iki temel uygulama olasıdır; tümörü izleyerek solunum fazına karar vermek (tüm solunum boyunca bulunduğu alanı hedeflemek, ya da yalnız belli bir solunum fazında tedavi etmek) veya her solunum fazında tümörü yok etmektir. Merkezde solunum kontrolü ve dört boyutlu planlama iki alternatif sunmaktadır; nefes alırken veya nefes verirken radyoterapi uygulayabilmek ya da küçük ve az hareketli tümörlerde tüm solunum fazlarında hareketi kapsayan entegre tümör hacmini tedavi edebilmek. Bu doğrultuda solunum kontrolü ve dört boyutlu planlama her türlü günlük GKRT için kullanabilmektedirsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.