Domuz Gribi, swine flu, H1N1

doktor oneri

Domuz gribi ( A / H1N1 virüsü ); domuzlar arasında yaygın olan bir grip türüdür. Domuz gribi influenza A tipi bir grip virüsünün yol açtığı salgınlar yapan, bulaşıcı bir hastalıktır. Çok hafif grip belirtileriyle de seyredebilir bazen de ağır zatürreye kadar giden ve  ölümle sonuçlanabilen tabloya dönüşebilir.

Bulaşma

Domuz gribi virüsü geçirdiği değişim sonucu artık domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor, bulaşma yolu ise solunum olarak belirtiliyor. Halen devam eden salgın insandan insana bulaşma şeklinde yayılmaktadır.
Kişiden kişiye genellikle öksürme, aksırma esnasında ortama yayılan ve virüs içeren damlacıklarla bulaşmaktadır. Bu damlacıklar, direkt solunum yolu ile alınabileceği gibi ortamdaki kapı kolu, masa, sandalye gibi cansız yüzeylerden eller vasıtasıyla da alınabilinmektedir. El sıkışma ile de bulaşabilmektedir.

Hasta kişiler hastalık belirtileri başlamadan 1 gün önce ve hastalık esnasında 7 gün süreyle bulaştırıcıdırlar.

Hastalık Domuz Eti Yemekle Bulaşır mı?

Domuz gribi virüsünün 70 ºC pişirme ısısında öldüğü bilinmektedir ki bu etlerin genel pişirilme ısısıdır.  Uygun şartlarda elde edilen ve uygun şekilde pişirilen domuz etinin insana domuz gribi virüsü bulaştırmadığı düşünülmektedir.

Grip Geçiriyorsunuz; Normal Grip mi, Domuz Gribi mi?

Yandaki belirtiler sadece domuz gribine özgü olmadığı için tanı konulurken hastanın yakın geçmişi sorgulanmalıdır.

 • Son yedi içinde domuz gribi A(H1N1) virüsü enfeksiyonu olan bir kişi ile yakın temasta bulunmak ya da,
 • Son yedi gün içinde insandan insana geçtiği saptanan domuz gribi A(H1N1) vakasının olduğu bir ülkede bulunmuş olmak domuz gribi yönünden riskin yüksek olduğunu gösterir. Bu şartlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Tanısı

Belirti-bulguların görüldüğü hastalardan, hastalığın ilk 4-5 gününde alınan solunum salgılarında (boğaz, burun sürüntüleri veya trakeal aspirat gibi) virusun gösterilmesi ile konmaktadır. Virus kültürü, PCR ve antikor titre artışları tanımlamada önem taşımaktadır. Ancak vakanın kesin teyidi dünya çapında belirlenmiş olan referans laboratuarlar tarafından yapılabilmektedir.

Koruyucu aşısı var mı?

İnsanlar için koruyucu bir aşı bulunmamaktadır. Mevsimsel gribe yönelik uygulanan aşılar domuz gribine karşı herhangi bir koruma sağlamamaktadır. Deneme aşamasındaki aşılarında etkinliği ve insanlar üzerine yan etkisi tam olarak test edilememiştir.

Tedavi:

Gripte kullanılan antiviral ilaçlar bu grip türünde de kullanılmaktadır.  Bu ilaçlar hastalık belirtileri başladıktan sonra ilk 48 saat içerisinde verildiğinde hastalığın şiddetini azaltıp, süresini kısaltabilir.
Ayrıca destekleyici tedavide şikâyetlerin azaltılmasına yönelik olarak doktor tavsiyesiyle çeşitli ilaçlar kullanılabilir.
Antibiyotik kullanmanın virüsün tedavisi için herhangi bir yararı olmaz.

Korunma:

 • Hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz. Sık sık sabunla ellerimizi yıkamalıyız. (Alkol bazlı el dezenfektanları kullanılabilir)
 • Vücut direncimizi yüksek tutmalıyız. Bunun içinde düzenli uyumalı, dengeli beslenmeli ve bol sıvı tüketmeliyiz.
 • Ellerimizi yıkayamadığımız durumlarda, ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize ellerimizle dokunmaktan kaçınmalıyız.
 • Grip şikâyetleri olan kişilerle yakın temastan kaçınmalıyız.
 • Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnumuzu tek kullanımlık mendil ile mendilimiz yoksa ceketimizin iç kısmı ile ağız ve burnumuzu kapatmalıyız.
 • Kapalı, kalabalık ve havasız ortamlarda bulunmamaya dikkat etmeliyiz. Bulunduğumuz kapalı ortamları sık sık havalandırmalıyız.
 • Hastalığın bulunduğu ülkelere zorunlu kalmadıkça seyahat etmemeliyiz.

Başkalarına hastalık bulaştırmamak için ne yapmalıyız?

 • Diğer kişileri korumak için yakın temastan kaçınalım. Cerrahi maske kullanalım.
 • Bol sıvı alıp. beslenmemize dikkat edelim ve istirahat edelim.
 • Kişisel eşyalarımızı (havlu, diş fırçası, çatal kaşık, nevresim, çarşaf vb.) başkalarıyla paylaşmayalım.
 • Elle dokunduğumuz eşyaları, deterjan veya 1/10(1 öçü çamaşır suyu. 10 ölçü su) oranında sulandırılmış çamaşır suyu ile silelim.
 • Acil durumlarda mutlaka doktora başvuralım.
 • Öksürme ve hapşırma esnasında ağzımızı ve burnumuzu tek kullanımlık mendil ile kapatalım ve kullanılan mendili çöpe atalım.

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bilgilendirme broşürü kaynak alınmıştır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.