Domuz Gribi Hastalığı için Antiviral Tedavi

Pandemik influenza A H1N1 (domuz gribi) tedavisinde kullanılan oseltamivir kapsül (75 mg) ve süspansiyon (12 mg/ ml) ve zanamivir inhaler isimli antiviral ilaçlar kullanılmaktadır.

Hastaneye yatış kararı verilen hastalardan tanı için örnek alındıktan sonra hemen antiviral ilaç baslanmalıdır. Test doğrulanması beklenmemelidir.

Test sonucu negatif bulunursa ilacın devam edilmesi veya kesilmesi için enfeksiyon hastalıkları konsültasyonu  istenmelidir.

Risk gurubu hastalara yatırılma kararı verilmese bile antiviral tedavi başlanmalıdır.

Hiçbir süpheli temas için profilaktik antiviral ilaç kullanılmamalıdır. Yaygın profilaktik ve tedavi amaçlı ilaç kullanımı direnç gelişmesine neden olabilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.