Domuz Gribi Bulaşma Önlemleri

Domuz gripli hastalar ates düstükten 24 saat sonrasına kadar hastalığı bulaştırabilir. Hastalara 1 m mesafeden daha yakın temaslarda bulasma olabilir.

Hastanede izlenen hastalar:

Yoğun Bakım ya da servislere yatırılarak izlenen hastalara damlacık ve temas izolasyonu yapılır. Enfeksiyon Kontrol Hemşireleri bu uygulamayı önerir ve takip eder.

Sağlık çalısanlarının korunma amaçlı cerrahi maske kullanmaları yeterlidir. Hastanın solunum sekresyonları ile yakın temas olasılığında (entübasyon, mekanik ventilasyon uygulamaları gibi) filtreli maske (N95) kullanılmalıdır. Bu durum dışında filtreli maskeler gereksiz kullanılmamalıdır.

Ayaktan izlenen hastalar

  • Öksürme ve aksırma sırasında ağız ve burun kağıt mendille kapatılmalı, tek kullanımdan sonra çöpe atılmalıdır.
  • Eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Alkollü el antiseptikleri de kullanılabilir. Kağıt havlu tercih edilmelidir.
  • Hasta evde kalmalı, hasta olmayanlardan uzak durmalıdır. Ev dısına çıkması gerekirse cerrahi maske takmalıdır.
  • Hastanın odasına girenler maske takmalı, odasından çıktığında hasta maske takmalıdır.
  • Hasta çamasırlarının, tabak, kasık ve çatalının ayrılmasına gerek yoktur. Deterjan ve sıcak su ile normal yıkama yeterlidir.

Gazi Üniversitesi
Enfeksiyon Kontrol Komitesi

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.