Doktora ne zaman müracaat etmeliyim?

doktor oneri

Hafif ateş yüksekliği ve boğaz ağrısı şikayetleri, bazen öksürmesi doktora başvurmanızı gerektirmeyebilir. Hastane ortamlarının da enfeksiyon kaynağı olduğunu unutmayın. Basit bir hastalık için hastaneye taşınmanız o ortamda bulaşıcı hastalığı bulunan başka bir hastadan daha ciddi enfeksiyon kapma ihtimalini doğurur.

Dolayısıyla çocuğunuzu evinizde basit bir iki yöntemle rahatlatacak çözüm yolları bulamıyorsanız doktora danışmalısınız.

Neler yapabilirsiniz?

Hafif yüksek ateş:

Çocuğunuzu soyun. Çıplak kalmasa bile üzerinde tek tişörtle bırakın. Bu çocuğu üşütüyormuş gibi hissettirse de vücut ısısının dengesini sağlamasına yardımcı olur. Yüksek ateşli bir çocuğu üşüyor diye kat kat giydirmek ateşini yükseltmekten başka bir işe yaramaz. Hatta ateşinin 38 dereceyi geçtiğini tespit ettiyseniz ılık bir duş aldırmalısınız. Ateş en etkili ve hızlı olarak bu şekilde düşürülebilir.

Hafif öksürük:

Durduk yere gıcık tarzında ve ateşi olmadan öksüren çocuğu takip etmek gerekir. Boğucu olmayan bir öksürük ise terine bakılmalı. Çoccuk her terlediğinde öksürebilir. Yada geniz akıntısı nedeniyle terlemeden de öksürüyor olabilir. Terini değiştirmeniz ve ılık meyveli çaylardan içirmeniz hem öksürüğü geçirecek hem de öksürük nedeniyle tahriş olmuş olan boğazlarını rahatlatmış olacaktır. Bu dönemde gözünüzü çocuk üzerinden ayırmayın. Öksürüğün daha şiddetlenmesi, sebebsiz yere 2 haftayı geçen öksürük durumlarında doktorunuza danışmalısınız. Çocuğun fazla koşturmaması, terledikten hemen sonra kurulanması, ıslak saçla rüzgarlı havada dolaşmaması tavsiye edilmelidir.

Boğaz ağrısı:

Bir hastalığa bağlı olmayan öksürük veya viral nedenli hastalıklara bağlı olarak boğaz ağrısı şiakyetinde bulunan çocuklar hemen doktora götürülmeyebilir. Sonuçta tahriş olmuş boğaz dokusu ağrı oluşturmaktadır. Böyle durumlarda doktor bir enfeksiyon odağı tespit edemeyeceği için zaten boğazdaki tahrişi geçirmeye yönelik tedavi önerilerinde bulunacaktır. Ilık içecekler ve fazla olmamak kaydıyla şeker boğaz dokusunu yumuşatacağından boğazı ağrıyan hastalar için önerilebilir.

Burun akıntısı ve tıkanıklığı:

Soğuk havalarda en sık rahatsızlıklarımızın başında geleni burun akıntısı ve tıkanıklığıdır. Burunu bir hava yolu aracı olarak düşünürsek soğuk havalarda vücudu korumak için havayı ısıtarak akciğerlerimize geçirmek isteyen burun, hava yolu akışkan bir sıvıyla korumak için salgılamada bulunur. Neticede burun akıntısı oluşur. Burun tıkanıklığı bu akıntının oluşumunu engelleyen nefes yolu tıkanıklarıdır ki bu da bu akıntının hava yolu üzerinde birikmesi sonucu oluşmuş olabilir. Grip olan hastaya doktorun verdiği ilaçların çoğunda bu hava yolunun damarlarını büzerek akıntının azaltılması ve tıkanıklığın giderilmesi amaçlanmaktadır. Bunun yerine evde hazırlayacağınız bol tuzlu su da aynı işi görecektir. En azından içerik olarak doktorunuzun verdiği ilaçtan daha güvenilir olan bu her zaman hazırlayabileceğiniz bir tedavi aracıdır. Bu ilacın etkisini aslında biz her yaz denize girdiğimizde hissederiz. Denize daldığımızda burnumuza dolan deniz suyu tüm burun havayolunu temizleyerek bizleri rahatlatmıştır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.