doğum kontrol hapı kullanımı, cevap

ben 4yıldır evliyim ve 4yıldır doğum kontrol hapı kullanıyorum.1ay önce bebek planım olduğundan  hapı kullanmayı bırakmıştım ve şimdi bankada çalışmaya başladığımdan yine gebeliği erteleme kararı aldık. hapa ne zaman başlamalıyım? ve bu kadar zaman kullanımdan dolayı kısırlık gibi bir etkisi olabilir mi hapı bıraktıktan sonra ne kadar süre  ile hamile kalınabilir?

cevap:

hapa başlamadan önce mutlaka bir doktor kontrolüne gitmelisiniz. Sonuçta sizin için ilaç kullanmanın uygun olup olmadığına ve hangi ilacı kullanmanız gerektiğine karar verecek doktorunuzdur. İlacı başlama tarihinizi de doktorunuz belirleyecektir. Doğum kontrol hapları “kısır bırakmaz”. Hap kesildikten sonraki aydan itibaren gebe kalabilirsiniz. Sağlıklı bir bebek için 35 yaşından önce bu kararı vermek önemlidir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.