diş hassasiyeti, cevap

25 yaşındayım sürekli diş hassasiyetim var dişlerime özen gösteriyorum o kadar özenli olduğum halde dişlerim hassas. hangi yiyecekler diş hassasiyeti yapar?

cevap:

Diş hassasiyetini önlemenin püf noktaları:

  •  Ağız hijyenini dikkat edin.
  •  Yumuşak diş fırçası kullanın.
  •  Hassas dişlere uygun diş macunu kullanın.
  •  Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat edin.
  •  Floridli ağız çalkalama suları kullanın.
  •  Diş gıcırdatmanız varsa tedavi olun.
  •  Diş hekimi ile randevulaşmayı ihmal etmeyin.

Beslenme Alışkanlıkları:

Özellikle genç yaşta daha doğal, liflerden zengin, geç çözülen, sindirim dostu da olan sebzeler, baklagiller vs. tercih edilmelidir. Sanayi ürünü ve ambalajlanmış besinlerden kaçınmak gerekir. Mümkün olduğunca az işlenmiş besinler tercih edilmeli.Dengeli bir beslenme kültürü oluşturulmalıdır. Değişik tatlar şekerlerde değil baharatlarda aranmalıdır. Asitli içeceklerden kaçınılmalıdır. Asitli bir besinin hemen arifesinde veya sonrasında hemen diş fırçalanmamalıdır yada çok yumuşak fırçalanmalıdır. Ortaya çıkmış hassasiyet şikayetleri olduğunda bir diş hekimi desteği gereklidir.mine devamlılığının bozulduğu yüzeylere uygulanacak kimyasal ajanlar dentin tübüllerini tıkayarak şikayeti giderebilir, daha yavaş bir fırçalama, fırçaladıktan sonra kuru ağız ortamında florürlü bir diş macunu o yüzeye sürülerek on dakika bekledikten sonra sadece yıkayarak ortamdan uzaklaştırılabilir. Diş sıkanlar bu alışkanlığı terk ederse kendi kendine geçebilir.Bütün bunların yetersiz kaldığı durumlarda bu yüzeyler diş hekimi tarafından restore edilmelidir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.