Devlet sağlık için yılda 50 milyar TL harcıyor

doktor oneri

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Trabzon’da bir konuşma yaptı. Ak Parti iktidara geldiğinde 15 milyar TL olan sosyal güvenlik açığının 50 milyar TL’ye çıktığını, Türkiye’de artık her doğan çocuğun sosyal güvenceyle doğduğunu söyledi.

Başbakan’ın sözünü ettiği sosyal güvenlik harcamaları açığı değil de, 2008 yılında devletin yaptığı sağlık harcamalarının toplamıdır. Bu harcamaların bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu şemsiyesi altında yapıldı, bir bölümü doğrudan bütçeden çıktı.

Devletin bütçesinden sosyal güvenlik kurumlarının açıkları için 2008 yılında ödenen para 25 milyar TL. Devletin bütçesinden, katkı payı, faturalı ödeme ve ek ödeme olarak da 10 milyar TL çıktı. Sonuçta, 2008 yılında devletin soysal güvenlik hizmetlerinin (sağlık hizmeti ağırlıklı) bütünü için ödenen para 35 milyar TL oldu.

2008 yılında sağlık hizmetlerinden yararlanma imkânı olan 66 milyon kişi için:

– 25 milyar TL sağlık harcaması yapıldı.

– 11 milyar TL ilaç parası ödendi.

– 14 milyar TL tedavi gideri oldu.

– 50 milyar TL toplam para, sosyal güvenlik kuruluşlarının ve hazinenin kasasından çıktı.

Hastanelere 14 milyar TL

Başbakan Erdoğan’ın sözünü ettiği 50 milyar TL’den “sağlık hizmetleri”ne giden 25 milyar TL’nin 14 milyarı tedavi parası olarak hastanelere ödendi. Bu ödemeden:

– 7 milyar TL’yi devlet hastaneleri

– 2 milyar TL’yi üniversite hastaneleri

– 5 milyar TL’yi özel hastaneler aldı. Bu dağılım özel hastane sayısının hızla artmasının nedenini de ortaya koyuyor.

Eskiden Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı adı ile bağımsız olarak çalışan kuruluşlar şimdi Sosyal Güvenlik Kurumu şemsiyesi altında toplandı. Bunların üçünün gelir gider hesabı bir arada izleniyor.

2008 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun:

– 93 milyar TL gideri oldu. Bunun içinde emekli maaşı ödemesi de var. Sağlık yardımı da var.

– 67 milyar TL geliri oldu.

– 25 milyar TL açık verdi.

Uzun yıllar, “Sosyal Güvenlik Reformu” yapılacak… Sosyal güvenlik kuruluşları açık vermeyecek tartışması sürer. Bazı düzenlemeler yapıldı ama, görülüyor ki açık devam ediyor. Bunun en büyük nedeni, çalışan sayısının azlığı. Bizde nüfus fazla. Çalışan sayısı az. Az sayıda çalışana karşılık çok sayıda emekli var. O da yetmiyor, çalışanların ve emeklilerin bakmakla yükümlü oldukları çok sayıda yakını var.

Gerçek Gündemsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.