deri ve zührevi, cevap, sifiliz testleri

Ben yurt dışında bir kadına aldanarak 1 günlük bir ilişki yaşadım. Olaydan 2 ay sonra genital bölgede, özellikle peniste yara oluştu. Sifilisten şüphelendim ve yaralar tam iyileşmeden test yaptırdım. Kan alınarak yapılan testte sonuç negatifti. Daha sonra Türkiye ’ye döndüm. Türkiye ’de de içim rahat olmadığı için, olaydan yaklaşık 5 ay sonra yine test yaptırdım. Sonuç yine negatifti. Ne varki halen içim rahat değildi. Ne zaman bir yerimde bir kızarıklık olsa veya biraz başım ağrısa kafama “acaba” diye soru saplanıyordu. Ve geçen yıl, yani olaydan yaklaşık 3 yıl sonra tekrar test yaptırdım. Sonuç yine negatifti. Halen içim rahat değil. Yapılan tüm testler kan testleriydi. Sorum şu: BU TESTLERE NE KADAR GÜVENEBİLİRİM? BAHSEDİLEN ZAMANLARDA YAPILAN TESTLERDE SONUCUN NEGATİF ÇIKMASI BENDE SİFİLİZ OLMADIĞININ KANITI MIDIR? YOKSA ŞÜPHE VAR MIDIR? BENİM GERÇEĞİ ÖĞRENMEM LAZIM, YOKSA RAHATLAMA AMACIYLA SORMUYORUM.

cevap:

tüm testleriniz negatif çıkdıysa kafanıza takmanız gereken bir problem bulunmaması gerektiğini belirtmek isterim.

Sifiliz için yapılan testler aşağıda belirtilmiştir:

  1. Karanlık saha mikoskopisi: ülser tabanından kazınan materyal mikroskopta incelenir.
  2. Fluoresan antikor testi
  3. VDRL (venereal disease research laboratory): sifiliz taramasında kullanılan bir testtir.
  4. RPR(rapid plasma reagin): sifiliz taramasında kullanılan diger bir testtir.
  5. FTA-ABS(fluoresanlı treponemal antikor testi): sifilize özgü bir testtir.
  6. MHA-TP testi(mikrohemaglutinasyon testi): sifilize özgüdür.

VDRL ve RPR testleri tedavisiz sifiliz hastalarının tümünde pozitiftir (müspet). Tedavinin başarısı da bu 2 test ile takip edilir.

FTA-ABS testi ile MHA-TP testi yaşam boyu pozitif kalır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.