Daha fazlası için zorlamayın…

Çocuğunuz istediğiniz performansı göstermiyor olabilir ama onu sınıf arkadaşlarından daha iyi bir seviyeye gelmesi için zorlamayın. Unutmayın ki onun için uygun olan seviye, öğretmenleri tarafından tayin ediliyor. Daha fazlasına zorlamak anlamsız olur!

Çocuğunuzun okula başladığı günden beri, ona nasıl yardımcı olacağınızı, öğrenmesini nasıl kolaylaştıracağınızı düşünüp duruyorsunuz. Çocuğunuzun öğretmeniyle tekrar tekrar konuşuyor, hatta çocuğunuz yerine siz ders çalışıyorsunuz. Belki de, ona şimdiye kadar edindirmediğiniz alışkanlıklar için hayıflanıp duruyorsunuz. Unutmayın, hiçbir şey için geç değildir. Sizin için araştırdık yapabileceklerinizi listeledik.

KENDİ PLANLARINIZI PAYLAŞIN

Çocuğunuzun planlı bir hayata sahip olmasını istiyorsanız, öncelikle bunu kendiniz yapmaya başlayın. Çocuklar, her şeyde olduğu gibi. bu konuda da anne-babalarını örnek alır-lar- Planlarınız olduğunu ve bunlara uymak *Cin çabaladığınızı göstermek için, çocuğunu-23 ner fırsatta kendi planlarınızdan bahsedin. Bir süre bu şekilde örnek olduktan sonra, onunla birlikte, ders çalışma vb. planları yapmaya başlayabilirsiniz.

OKUMA SAATLERİ BELİRLEYİN

Çocuğunuzun en sevdiği kitabı önünüze alın ve birlikte bir okuma planı oluşturun. Haftanın günleri ve hangi sayfaların, en azından günde kaç sayfa, okunacağını bu plana yerleştirin. Böylelikle, çocuğunuz bu konuda bir hedef belirlemiş olacak ve hemen her defasında hedeflerinin ötesine geçmeye çalışacaktır. Bu çizelgede, hedeflenen sayfalar okunduğunda nereyi işaretleyeceğini çocuğunuza gösterirseniz, bu aktiviteyi onun için çok keyifli bir ritüel haline getirebilirsiniz. Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandıracak olan bu çalışma, özgüvenini de geliştirecektir.

SORUNLARIYLA İLGİLENİN

Çocuğunuzun okulda herhangi bir problem yaşayıp yaşamadığını öğrenebilmek için, belirli aralıklarla, öğretmeni ile görüşün ve bu sorunun üstesinden gelebilmek için çocuğunuzun öğretmeni ile birlikte hareket edin. Gerekli müdahalelerde bulunulmasına rağmen so-Frun devam ederse, çocuğunuzun öğrenme vb. problemleri olup olmadığını anlamak için uzmanlarla görüşerek gerekli testlerin yaptırılmasında fayda olabilir.

RAHATLAMA YÖNTEMLERİ ÖĞRETİN

Çocuğunuz sınavlarda paniklediğinden şikayet ediyorsa, ona küçük bir rahatlama tekniği öğretin. Doğru nefes almak ve derin nefes aldığın farkında olmak başlı başına bir rahatlama yöntemidir. Sizin de uygulayabileceğiniz ve çok yararlı olacak bir önerimiz var: Derin bir nefes alın ve bu nefesi, içinizden normal bir tempoyla sekize kadar sayarak verin. Bunu birkaç kez, acele etmeden tekrarladığınızda vücudunuzda yarattığı etkiyi göreceksiniz. Aynı tekniği çocuğunuza öğretin ve ihtiyaç duyduğunda uygulamasını sağlayın.

KENDİNE GÜVENMESİNİ SAĞLAYIN

Bazı çocuklar kendilerini bir türlü sınava hazır hissetmezler. Bu gibi durumlarda, temel eksiklik çocuğun kendine hissettiği güvendir. Bu güveni güçlendirmek için yapılabileceklerin başında, çocukla sınav ve dersler konusunda sarf ettiği çabanın ne kadar takdir edildiği ve başarılı olduğu vurgusunun yapılmasıdır. Ay-nca, evde minik ve kolay sınavlar yaparsanız, daha fazla basan deneyimleyecek ve kendine olan güvenini pekiştirecektir,

ARAŞTIRMAYA TEŞVİK EDİN

Herhangi bir dersi çalışmaya başlamadan önce, çocuğunuza önce aşağıda basamaklan anlatılan çalışma yöntemini öğretin:

  • Konunun genel olarak ne hakkında olduğunun araştınlması
  • Konu başlıkları hakkında kendi kendine sorular üretilmesi
  • Bu sorunlara verilen cevapların bulunarak okunması
  • Bulunan bu cevapların kendi kendine anlatılması
  • En son olarak da bütün öğrendiklerini tekrar etmesi. Çok Önemli bir noktayı unutmayın: Yaratıcı ve araştırmacı özelliklere sahip her çocuk basan yolunda emin adımlarla İlerler.

TELEVİZYON KONUSUNDA DİKKATLİ DAVRANIN

Çocuğunuzun her hafta kaç saatini televizyon önünde geçireceğine karar verin. Televizyon rehberinden, programlan ve şovları çocuğunuzun Önceden seçmesini sağlayın. Bu prog-ramlann zamanlamaları çocuğunuzun serbest saatlerine denk gelmiyorsa, uygun zamanlarda izletmek için özel programları kaydedin. Çocuğunuzla birlikte televizyonu izlemeniz, çocuğunuzun ekranda gördüklerinden sağlıklı biçimde yararlanmasını sağlayacaktır. Aile olarak bir karar alın ve yılda en azından bir hafta süreyle hiç televizyon izlememeye karar verin. Televizyonun kapalı olduğu zamanlarda, hep birlikte yapabileceğiniz zevkli etkinlikler bulun.

OKUMA SAATİNİZ OLSUN

Bütün ailenin aynı anda katılabileceği bir okuma saati ayarlayın. Çocuklar, anne-babalarını
okurken görmeye ihtiyaç duyarlar. Çocukların sizin söylediklerinizi değil, yaptıklarınızı yapma eğiliminde olduklarını unutmayın. Hep birlikte okumanız, okuma faaliyetini çocuğunuz için keyifli hale getirecektir Daha fazla okumak, çocuğunuz kelime hazinesini genişletecek, öğrenme becerilerini artıracaktır. Eski alışkanlıkları da tamamen rafa kaldırmayın: çocuğunuza okumaya devam edin. Kendi okuyabileceği kitapları okuması konusunda onu destekleyin ama bu arada siz de çocuğunuza şiirler, hatta klasikleri okumaya başlayabilirsiniz.

ÖĞRETİCİ OYUNLAR OYNAYIN

Herhangi bir yerde, herhangi bir şeyi beklerken veya diğer boş vakitlerde çocuğunuzun düşünmesini harekete geçirmek için aklınızda bir oyun hazır olsun. Belli bir eşyanın nerede olduğunu bulmak için, eşyalara sorular sorma oyunlan, çevrenizde gördüğünüz her nesneyi belli bir kategoriye sokma oyunları, hatta geçen arabalan sayma oyunlan bile olabilir. Yeter ki, iyi vakit geçirmenizi sağlayacak ve öğretici oyunlar olsun. Çocuğunuzu en iyi tanıyan kişi sizsiniz. Çocuğunuz neyi yapmaktan keyif duyuyorsa, onunla ilgili bir oyun bulun.

MATEMATİĞİ GERÇEKÇİ YAPIN

Matematik çoğu çocuğun zorlandığı bir derstir, çünkü soyut kavramlardan ibarettir. Ancak matematiğin gerçek hayattaki karşılığını gördüklerinde çocuklar için ezberden çıkıp, kolay öğrenilebilir bir konu haline gelir. Oturma odanızı adımlayarak kac adım olduğunu bulmanız eğlenceli olacaktır. Matematiği gerçek hayatta ilişkilendirmek, çocuğunuzun öğrenmenin İlke ve sebeplerini anlamasını kolaylaştıracaktır. Matematiği günlük hayatın içinde ne kadar sık kullandığımızı her fırsatta gösterin. Çatalları saydırarak, kurabiyeleri toplatarak, malzemelerin ölçülerini verdirerek, termostatı ayarlayarak vb. çocuğunuzun matematiğin Önemini fark etmesini sağlayın.

SORULARI CEVAPLAYIN

Öğrenme, saat 3’te okul saatlerinin bitişi ile bitmez. Çocuğunuzun sorduğu soruları, aklındaki soru işaretlerini bilgiye çevirin. Çocuğunuzun sorunlarının cevabını bilmiyorsanız, kaynak olabilecek kitaplara başvurmaktan çekinmeyin. Örneğim daha önce gitmediğiniz bir yere geziye gidiyorsanız, öncesinde hazırlanmayı unutmayın ve bu yerle İlgili bilgiler toplayın. Bu arada gelecek zorlu sorulara da hazırlıklı olun.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.