D Vitamini

doktor oneri

D vitamini vücudumuzda kalsiyum ve fosfor düzeylerinin ayarlanmasında özellikle kemik yapısı için önemli bir vitamindir. Vitamin D’yi D2 olarak bitkilerden D3 olarak hayvansal besinlerden alabiliriz. Ancak D vitaminini almış olmamız tek başına yeterli değil, bu vitamini vücudumuz için aktif hale sokmak gerekir. D vitamini aktif forma dönüşmek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Güneş ışığı gören tenimiz, D vitaminini enzimler aracılığı ile aktif haline çevirerek karaciğerde depolar ve ihtiyaç olduğunda burdan harcamak üzere vücudumuza salar.

Kış ayları gibi sokakta daha az zaman geçirdiğimiz ve vücudumuzu olabildiğince sıkı bir şekilde kapattığımız durumlarda D vitamini değerlerinormal sınırların altına inebiliyor. Bu nedenle yılın bu aylarında vücudunuzdaki D vitamini oranı en düşük düzeylerde seyrediyor.

Bazı araştırmacılar, koruma faktörü çok yüksek olan güneş kremlerinin de D vitamini eksikliğine yol açabileceğini söylüyor.

D vitaminine sadece güçlü kemiklere sahip olmak için değil, soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, kanserden ve kalp hastalıklarından korunmak için de ihtiyaç duyuyoruz. Ayrıca düşük D vitamini düzeyi, depresyona, aknelere ve ağrılara neden olabiliyor.

Günlük D vitamini ihtiyacı

  • Bebek ve çocuklar için 200IU (5mcg)
  • 50 yaşına kadar olan yetişkinler günde 200 IU (5mcg)
  • 51-71 yaş civarında 400 IU (10 mcg)
  • 70 yaş sonrasındaysa 600 IU (15mcg)

D vitamininin güneş dışında besinlerden de alabilirsiniz!

Süt ve süt ürünleri, soya sütü, somon balığı, mantar, D vitamini katkılı kahvaltılık tahıllardan bolca yemenizde fayda var.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.