Çocuklara keyifle yemek yedirmek

Yemek seçmenin en fazla görüldüğü dönem, çocukların yürümeye başladığı ya da okul öncesi dönemdir, Bunu her çocuğun yaşadığı olağan bir durum olarak gördüğünüzde iştahlı bir çocuk yetiştirmek sizin için daha kolay olacaktır. Yapmanız gereken onunla gereksiz tartışmalara girmek yerine yemek seçmesinin nedenlerini öğrenip çözümler üretmek.

NEDENLERİ NEDİR?

Her yaş grubundaki çocukların sevmediği yiyecekler mutlaka vardır. Bunun nedeni bazen yiyeceklerin renklerinden kaynaklansa da, çocuklar daha çok çiğnemekte zorlandığı yiyecekleri yemeği reddeder. Yumuşak etleri sert etlere, iyi pişmiş sebzeleri de pişmemiş olanlara tercih etmeleri gibi… Bazen tüm yiyecekleri büyük parçalar halinde öğürürler çünkü yemekleri yutmasını zorlaştıran büyük bademciklere sahiptirler.

ÇOCUKLARA KEYİFLE YEMEK YEDİRMENİN 11 YOLU

 1. Herkesin sevdiği bir ana yemek hazırlayın: Çocuğunuzun hiç sevmediği alışılmamış yemekleri denemekten kaçının. Bazı çocuklar güveç gibi karışık yemekleri sevmezler. Bu tip yemekleri çocuğunuz biraz büyüdükten sonra mönünüze dahil edin.
 2. İzin verin: Eğer çocuğunuz kırk yılda bir ana yemeği yemeyi reddettiyse, onu kırmayın Ana yemek yerine geçecek başka bir şey yemesine izin verin. Bu, kendi için hazırladığı kahvaltılık mısır gevreği ya da basit bir sandviç olabilir. Asla çabuk hazırlanan yemeklerin aşçısı olmayın ve yemek zamanı için ekstra yiyecekler hazırlamayın. Çocuk, aile için hazırlanan yemekten yemeyi öğrenmeli.
 3. Saygı gösterin: Eğer çocuğunuzun aşın derecede sevmediği birkaç yiyecek varsa, (özellikle midesini bulandıran) bu yemeği aile yemeğinin bir parçası olarak hazırlayıp çocuğunuza servis etmeyin. Asla çocuğunuzu tüm yiyecekleri yemeye zorlamayın. Bu sadece güç mücadelesine, mide bulantısına ve hatta kusmaya neden olacaktır.
 4. Meyve yemeye teşvik edin: Sebzelerin çiğnenmesi zordur ve bazılarının acı bir tadı vardır. Genellikle çocuklar ve hatta birçok yetişkin tarafından sevilmezler. Unutmayın ki sebzeler ve meyveler aynı besin grubundadır. Yenmesi hayati zorunluluk taşıyan hiçbir sebze yoktur. Bu nedenle sebze yememekte ısrarcı olanlara meyve yedirmeyi deneyin. Çünkü sîzin de ısrara olmanız çocukların sebze yememeyi suçluluk duygusu olarak algılamasına neden olabilir.
 5. Şikayetlere son verin: Önlerine konulan yemeği, yemek istemediklerini söyleyebilirler ya da tabağın kenarında bırakabilirler. Bu durumda onlara kızmayın. Ancak şikayet etmenin kabul edilemez olduğunu açıkça belirtin.
 6. Yeni tatlar denemesini İsteyin: Çoğu tatlar sonradan edinilmiştir. Çocuğunuz, sevmediği bir yiyeceği daha sonra severek yiyebilir. Yemek seçen bazı çocukların yeni tatlar denemesi için başka însanların bu yemeği yediğini 10 kere görmeleri ve bu yiyeceği sevmeden önce de 10 kez bu yemeği tatmaları gerekebilir. Yeni yiyeceklere alışmanın normal sürecini hızlandırmaya çalışmayın. Bir çocuğu belli aralıklarla sevmediği yiyecekten bir parça yemeye zorlamak onu seveceği anlamına gel-
  mez. Bunun yerine söz konusu olan yemeği denediklerini söylediklerinde onlara inanmanız daha iyi olur.
 7. Tatlılar konusunda tartışmayın: Anlaşmazlık yaratan diğer bir konu da “Tabağındakileri bitirmezsen tatlı yiyemezsin” kuralıdır. Doğru olan çocuğunuzun ne yediğine bakmadan ona tatlı vermenizdir. Ancak ana öğünde yeteri kadar yemek yenilmediğinde de ikinci tatlıya izin vermeyebilirsiniz. Tatlı, sadece şeker ve benzerleri olarak anlaşılmamalıdır; meyve gibi besleyici besinleri de tatlı olarak çocuğunuza sunabilirsiniz.
 8. Yemeğin süresini uzatmayın: Tüm aile yemeğini bitirip kalktıktan sonra çocuğunuzu yemeğini bitirmesi için zorla sofrada tutmayın. Yaptığınız onu zorlamak ve ikinizin de zamanını boşa harcamaktan başka bir şey olmaz.
 9. Yemek süresini eğlenceli hale getirin: Yemek zamanını önemli bir aile olayı haline getirin. Çocuğunuzu arkadaşça bir konuşmanın içine çekin. Onlara gününüzün nasıl geçtiğini anlatın ve kendi günlerinin nasıl geçtiğini sorun. Yemekle alakalı olmayan eğlenceli konulardan bahsedin. Yemek zamanını, eleştiri ya da kontrol mücadelesi yapılan bir zaman haline dönüştürmeyin.
 10. Her zaman yemek konuşmayın: Çocuğunuzun yanında onun ne yiyip ne yemediği hakkında tartışmayın. Çocuğunuzun iştah derecesinin onun kalori ihtiyaçlarını karşılayacağına güvenin. Ayrıca sorun çıkarmadan yemeğini yediği için onu övmeyin. Çocuğunuz sizin yeme beklentilerinizi karşıladığı için ona rüşvet ya da ödül vermeyin. Çocuklar kendi iştahlarını tatmin etmelidir, ebeveynlerininkini değil. Ancak bazen tadını ya da yapısını sevmediği yeni bir yiyeceği denediği İçin çocuğunuzu övebilirsiniz.
 11. Çocuğunuza günlük bir multivitamin vermeyi gözden geçirin: Çoğumuz için vitamin tabletleri almak muhtemelen gereksiz olsa da, bunlar normal miktarlarda alındıklarında zararlı değildir ve çocuğunuzun yeme alışkanlıktan hakkında rahatlamanızı sağlayabilirler.

ZORLAMAYIN!

 • Seçici yeme alışkanlıkları olan çoğu çocuk, okul yıllarında arkadaşlarını memnun etmek için yeni yiyecekler denerler.
 • Çocukları sevmedikleri bir yemeği yemeye zorlamayın; öğürebilir ve hatta kusabilirler.
 • Sağlıklı olan her şeyi yedirme çabasına girerken, iştahın azalmasına sebep olabilirsiniz.

10/2008 PARENTS

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.