cilt, brozlaşma

bas bolgem ve kollar koyu renk ama vucudumun dıger yerlerı baş bolgesıne gore daha acık rek.bu fark gozle gorunur sekılde belli. yani günes goren yerler fazla koyu. elimin iç bolgesıyle dıs bolge arasında da ani renk degısımı göze carpıyor.sizce bu bi hastalık mıdır… tedavi olunmalı mı…

cevap:

Pigmentasyon (leke) özellikle güneş ışığına maruz kalındıktan sonra, haftalar içinde çok hızlı gelişir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları, sadece 5 dakikalık bir sürede melanin üretimini tetikliyor ve bu üretimin tam 36 saat boyunca devam etmesine neden oluyor. Ayrıca 72 saat sonra yine ciltte artan bir pigmentasyon dalgası oluyor. Tabii biz bu durumu cildimizde “bronzlaşma” olarak görüyor ve pek de şikayetçi olmuyor hatta hoşlanıyoruz. Oysa bronzlaşma da tıp da bir cilt hastalığı olarak kabul ediliyor.

Deri renginin asıl belirleyicisi  melanindir. Melanin, melanosit adı verilen özel epiderm hücreleri tarafından sentezlenir ve dağıtılır. Melaninin derideki miktarı ve dağılımı insan derisinin üç ana renginin (siyah, esmer ve beyaz )esasını oluşturur.

Bu üç temel deri rengi genetik olarak belirlenir ve yapısal melanin pigmentasyonu olarak adlandırılır. Normal temel deri rengi ultraviyole ışınım veya hipofiz hormonlarının etkisinde kalarak koyulaşabilir. Buna uyarılabilir melanin pigmentasyonu adı verilir.

Yapısal ve uyarılabilir melanin pigmentasyonunun birleşimi deri fototipini oluşturur.
Deride melanin artışı hipermelanoz diye bilinen duruma neden olur. Bu durumun iki nedeni vardır.

  1. Melanin üretiminde artışa neden olacak şekilde melanosit sayısındaki artış (lentigo buna bir örnektir)
  2. Melanosit sayısında artış yok, sadece melanin üretiminde artış var (melasma buna bir örnektir)

Melanin sentezi yada melanogenez, ultraviyole ışınlarına karşı organizmanın verdiği koruyucu yanıttır. Uzun süre maruz kalma durumunda bir bronzlaşma yaratır. Ancak yaşlanma ve aşağıdaki faktörler ile birlikte pigmentleşme (leke) problemleri görülebilir.

Her iki tip hipermelanoz üç faktör sonucunda olabilir. Bunlar;

a)Genetik
b)Hormonal (hamilelik veya hormon içerikli ilaç kullanımı )
c)Ultraviyole ışını

  • sık ve uzun süre güneşte kalma ”enflamatuar reaksiyon, yanık, egzema”,
  • Parfüm, ultraviyole ışınlarının etkisi altındaki bazı fotosensitif ilaçlar

Bu bozukluklar aşağıdaki şekillerde ortaya çıkar.

  • Çoğunlukla yüz, eller ve boyunda ortaya çıkan güneş nedeniyle oluşan lekeler (aktinik  lentigo) yada yaşlanma lekeleri (senil lentigo) olarak bilinen lekeler.
  • Simetrik bir şekilde alında, yanaklarda, çenede ve üst dudaklarda oluşan pigmentasyonda bir artış… Buna kloazma yada melazma adı verilir.

Eğer normal güneş ışınları altında olması gerektiğinden daha fazla bronzlaştığınızı düşünüyorsanız doktora başvurmanızda fayda var.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.