cevap: yıllardır tedavi

doktor oneri

Hasta, 45 yaşında olup 15 yıldır çeşitli hastalıklarla mücadele etmektedir. Başlıca hastalıkları:şeker, tansiyon, kalp, guatr, fıtık,obezite ve ülserdir.

Tedaviler ve devamlı ilaç kullanımı sonucu tansiyondaki ani düşme ve yükselmeler normale döndü. Guatr için üç yıl önce iyot tevavisi gördü. İlaç tedavisi devam ediyor. Kalp için, 2005 ve 2008 yıllarında iki kez anjio oldu. Çok önemli bulgulara rastlanmadı. Ancak kalp sıkıştırması ve kriz için üç kez yoğun bakımda tedavi gördü.

Mide için endoskopi yapıldı. İlaç tedavisi devam ediyor. Çok büyük bir şikayeti yok.

Fıtık için birkaç kez fizik tevavi gördü. Belirgin bir sonuç alınamadı.

Şeker için uzun yıllar ilaçla tedavi gördü. Bir türlü dengeye gelmedi. Bir yıldır İnsülin kullanıyor. Üç kez yatarak tedavi uygulandı. Genellikle yüksek seyrediyor. Kan testlerinde üç aylık ortalama şeker 220 çıkıyor. Günlük ölçümlerimizde 580 e kadar çıkıyor. üç-beş kez de 40 a düştü. Komaya girdi ve yoğun bakım tedavisi gördü. 8 saatlik insülinden günde 26 x 3, 24 saatlik insülinden günde 38 ünite kullanıyor. Şekerdeki artış ve azalışa göre ikişer ünite artırılıp azaltılıyor.

Karında aşırı şişlik ve sancı bir yıldır büyük rahatsızlık veriyor. İki kez kolonoskopi yapıldı ve defalarca ultrason çekildi. Kesin bir tanı konamadı. Kalın bağırsaktaki şikayetlerin yanında sol bölgede ağrı sıkışma ve kol uyuşması devam ediyor.

Son yapılan kan tahlillerine göre karaciğer büyümesi teşhisi konuldu, ancak herhangi bir tedaviye geçilmedi.

cevap:

kalp ile ilgili fizik muayene ve angio sonuçlarınız normalse tedavi uygulama gereği görülmemiştir.

Guatr,diabet ve hipertansiyon kronik bir süreç olup ilaç tedavinize düzenli doktor kontrolü ile devam etmelisiniz.

karında şişkinlik ve ağrılarınız aslında mide bağlantılı olabilir. Günlük diyetinizi yeniden gözden geçirmelisiniz. endoskopi sonuçlarınızın normal çıkması avantajınız. Dolayısıyla daha rahat bir diyet uygulayabilirsiniz. Enfeksiyondn uzak durun. Acı, tuzlu, şekerli ve baharatlı yemeklerden, ızagaradan kaçının.

Karaciğer ve bağırsak problemleriniz için günde 2 defa sabah ve akşamları 20-30 dakikaklık yürüyüşler çok faydalı oalcaktır. İmkanınız varsa havuza girmelisiniz.

Tüm bu tavsiyelerden önce doktorunuzun size tavsiyelerini daha dikkatli uygulamalısınız.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.