cevap: toraks bt raporu

doktor oneri

Babam 26 aralık 2009 tarihinde bel fıtığı ameliyatı oldu. Ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde akciğer filmi istendi. Göğüs hast. doktoru filmde leke gördüğü için tomogrofi istedi, çektirdik.

toraks md bt rapor sonucu bronskopi yapılması gerektiğini belirtti. Ancak ameliyata 2 gün kaldığı için nekahat dönemi sonrasına bıraktık. Hocam rapor sonucunu yorumlarsanız sevinirim. Henüz daha doktora gitmedik. Ameliyat başarılı geçti. Ama babamın bacağında zaman zaman ağrılar oluyor.

RAPOR:
<sağ akciğer alt lob superior ve alt lob anterobazal segmentlerde milimetrik boyutlu pulmoner parankimal nodüller(radyolojik görünüm nonspesifiktir, sekel fibrotik yada neoplazik nodül ayrımı yapılamaz, BT takibi önerilir).
<Her iki akciğer apeksinde plöroparankimal sekel fibronodüler dansite artışları.
<alt servikal ve üst dorsal vertebra korpus köşelerinde yaygın spur formasyonları ve geniş tabanlı egzostoz oluşumları (tanımlanan osseöz spurlar ve egzostozlar anteriora doğru büyüme göstererek laryngeal hava kolonunu posteriordan itmekte ve daraltmaktadır, krikoid kartilajda hafif kompresif etkiye yol açmaktadır.
<sol sternoklaviküler eklemde ve sol kostotransversal eklemlerde dejeneratif artroz bulguları, eklem köşelerinde osteofitik sivrileşmeler ve periartiküler skleroz.
<sağ akciğer orta lobda ve üst lob anterior segmentlerde hava hapsi alanları ve aerasyon artışı ile karakterize amfizemato bulguları.
torakal vertebral kolonda yaygın dejeneratif spondiloz bulguları.

Rapor sonucunda birde;
İnceleme alanına giren karaciğer dansitesi diffüz azalmıştır(diffüz hepatosteatoz)
Sağ hilusta milimetrik boyutlu kalsifik lenf nodları mevcuttur.
gibi açıklamalar var.

cevap:

Akciğerde haliyle koyu olarak işaretlediğim bölgedeki lezyonlar nefes yolunu tıkayacak bir tehlike oluşturmaktadır. Doktorunuz net bir teşhis ve tedavi için bronkoskopi önermiştir. Yapılacak olan bu girişim neticesinde size hastanın durumuyla ilgili net bir bilgi verilecektir. Bu BT sonucu ile teşhis konulması yanlış sonuçlar doğurur.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.