cevap: spermiyogram

çocuk sahibi olamamamız nedeniyle 1 ay önce özel laboratuvarda spermiogram yapıldı sayı ml de 20.100.000 çıktı. Hareketlilik %20 dolaylarında olduğu için 1 ay süreç sonrasında 2. bir test istendi. Bu kez başka bir laboratuvarda test oldum sayı şu anda ml de 2.200.000 gözüküyor yani 10/1 i civarında bu kadar büyük bir fark 1 ay içerisinde olabilirmi ya da testi yenidenmi yaptırak gerekir?

cevap:

Konu hakkındaki hassasiyetinizi anlayışla karşılamak gerekir. Belirttiğiniz laboratuvar değerleri tek başına bir anlam ifade etmez.  Değerler sizin için çok büyük değişikliklermiş gibi gelebilir ancak bu aslında kabul edilebilir sınırlar içinde bir değerdir. Doktorunuz size bu konuda gerekli izahatı yapacaktır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.