cevap: regl gecikmesi

24 yaşında bir bayanım. En son adetimi Eylül ayında gördüm ancak Ekim’de regl olmadım. Regl günüm yaklaşık 15-20 gün kadar gecikti. En son ilişkiye giriş tarihim ise Ağustos. Yani Ağustos’tan bu yana iki kez regl oldum fakat üçüncüsünü olmadım. Eylül ayından beri başka bir ülkeye yerleştim ve hayatım fazlaca değişti. Bu gecikme nedeninin bu değişikliğin yarattığı stres olabileceğini düşünüyorum ama gene de endişelerim var. Hamile olma ihtimalim var mıdır? Ayrıca şunu da belirtmekte belki yarar var, geçtiğimiz temmuz ayına dek üç ay süreyle doğum kontrol hapı kullanmıştım yumurtalık kistimin olması nedeniyle. Son tahlillerde kistin görünmez olduğu anlaşılmıştı.. Bununla bir alakası da olabilir mi bu gecikmenin? Sizce bir doktora görünmeli miyim?

cevap:

adet gecikmenizin nedeni hamilelik değildir. adet gecikmeleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu makaleyi inceleyiniz.

Yaşam değişikliği nedeniyle stres kaynaklı bir düzensizlik söz konusu olabilir. Bir kadın doğum uzmanından destek almanız yararlı olacaktır…

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.