cevap: papiller karsinom

Ben mart ayinin 7-i tiroid ameliyyati gecirdim, tetkik sonucu papiller karsinom oldugumu ogrendim. Ilk pataloji sonuclarini (1-ci ameliyyatdan) aynen ilginize sunarim:

Tumor capi 1.8;
Vaskuler invazyon- mevcut kesitlerde gorulmedi;
Tumorde kapsul varligi + ;
Tumorde kapsul invazyonu + ;
Tiroid kapsul invazyonu + ;
Tiroid kapsul dişi yumshak doku invazyonu- mevcut kesitlerde degerlendirilemedi;
Multisentrisite- mevcut kesitlerde izlenmedi.

Birinci ameliyyatda, benim sadece sag lobumu aldiklarindan, 19 Mayisda ikinci bir tamamlayici ameliyyat gecirdim (sag lobdan kalan kucuk bir kismi, sol lobun ise tamamini aldilar). ikinci ameliyyat sonrasi,  Patoloji tatkik sonucu olarak hic bir sorun cikmadi:
Tumor yok;
Invazyon yok;
Metastaz yok;

Ayni zamanda, birinci ameliyyatdan sonra iki defa kanda TSH, T3, T4 ve Trigobulin tatkikini yaptirdim, ve her iki defasinda da normal duzeylerde cikti.

Birinci ameliyyatda sonra, patoloji sonucuna gore papiller karsinom ciktigina gore, bana Radyoiyod tedavisi olmam gerektigini soylediler. Ama ikinci defa patoloji sonucunda her shey normal olduguna gore benim halen radiyoiyod tedavisi almam gerekir mi? eger gerekirse, ve almazsam, hangi sorunlar olabilir?

cevap:

Radyoiyot, iyodun radyoaktif şeklidir ve etrafa radyasyon yaymaktadır. Halk arasında ATOM olarak da bilinmektedir.

Ağız yolundan kapsül ya da sıvı olarak verilen radyoiyot, sindirim sisteminden emilerek tiroid bezi (guatr) hücrelerinde toplanır ve yaydığı radyasyon tiroid hücrelerinin büyümesini ve faaliyetini durdurur. Aşırı çalışan tiroid bezinin fonksiyonu normale döner veya istenmeyen tiroid dokuları, kanserli tiroid dokuları ile bunların vücuttaki yayılımları yok olur.

Dolayısıyla böyle bir tedaviyi uygulamanız sıkıntılarınızın tekrarlanamasına neden olur.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.