cevap: morluklar

4 yaşında bir oğlum var geçen ay bacaklarım ağrıyor diyip durdu, büyüme ağrısı olarak düşündük çünkü ağrıya eşlik eden başka bir olgu yok. Az önce üzerini değiştirirken sol dizinde iki tane kırmızımsı morluk gördüm , lösemi konusunda oldukça paranoyak oldugum için elim ayağım boşaldı, çocukta ateş, halsizlik, terleme falan yok ablam hekim ama ben bu paranoyalarım yüzünden kızdıkları için soramadım, çocuk akşama kadar ben kahramanım diye yerlere hoplayıp zıplıyor ondan mı morardı başka nedeni var mı diye kuruntulandım. Sadece diz veya başka morarma kötü bir hastalık belirtisi olabilir mi? yokda yanında bir kaç belirti daha gözlemlemek gerekir mi?

cevap:

kanser teşhisi öyle hemen bir iki semptomla (bulgu) şüphe edilecek bir hastalık değildir. Kendinizde yada yakınlarınızda tespit edebileceğiniz bulguları kötüye yormadan önce bunlara neden olan olayları gözden geçirmek gerekir. Doktorlar da öyle yapar. Mesela bir çocukda ateş varsa bu hemen “menenjittir!” diyemeyiz. Öncelikle en sık karşılaştığımız hastalıklara ait bulgular sorgulanır.

Çocuğunuzun oldukça fazla atlayıp zıpladığını söylüyorsunuz, dolayısıyla dizlerindeki morluk kızarıklık buna bağlı olabilir. Araştırmakta fayda var. Sonuçta bu kadar hareketli bir çocuk için dizlerinde kızarıklık oluşturacak kadar darbe alması da aslına bakılırsa araştırılması gereken bir durum.

Yapmanız gereken dizlerindeki morluğun/kızarıklığın darbeye bağlı olup olmadığını değerlendirmek için doktorunuza danışmaktır. Kesinlikle kanser olduğunu düşünmüyorum, ancak dizlerdeki morarmayı da uygun bulmuyorum!

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.