cevap: mide ve gırtlagım can yakıyor

ben bundan 7 sene evvel mide ulserinden ilaç kullandım ama bir türlü iyileşemedim hep tekrar etti bazen reflü oldu bazen gastirit en son şiddetli mide agrısından doktora gittim 3ay önde bana lansor rennie gibi ilaçlar verdi  ilaçlar bitince eski köy eski hamam misali agrılar geri döndü ramazandan önce sorun midemde gibiydi şimdi ise gırtlagım sürekli yanıyor en ufak gegirme vs çok can yakan bi acı ne yapmam gerekir bir bilgi verirmisiniz…

cevap:

hikayeniz siz de “reflü gastrit” rahatsızlığı olduğunu anlatıyor. doktorunuzun verdiği ilaçlar gayet yerinde olmuş. Şikayetlerinizin ilaçtan sonra geçmemesinin nedeni büyük ihtimalle yediklerinize dikkat etmemekten kaynaklanmıştır. Reflü olan hasta “acı ve baharatlı yiyeceklerden”, “kızartmalardan”, aşırı yağlı veya yanmış yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Turşu gibi mideyi yakan besinler de reflüyü tetikler. Çay ve kahvenin de gün içinde fazla miktarda tüketilmesi sizi rahatsız edecektir.

Akşamları en geç saat 8’e kadar yiyip-için ancak 8’den sonra çay dahi içmemenizi öneririm. En güzeli gece yatarken midenizi rahatlatması için 1 su bardağı ılık süt içmenizdir.

Boğazınızdaki yanmanızın sebebi midenizdeki reflünün ilerlediğini gösterir.

Lütfen doktorunuza danışarak yeniden tedavi alın. Tedaviye ek olarak yukarıda anlatılanları dikkatle uygulayın.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.