cevap: meme iltihabı

anne sütünden kaynaklı meme iltihabım gelişti emzirme bitti geçti ama bağışıklık çökünce bazen memeucu ve kırmızı bölgede şişlik sertlik tekrarlıyo ayrıca şekilde bozuldu genelde ağrılı durumda ucunda büyük bir yarık kaldı. göğüslerim küçüldü ve bunun için bir göğüs büyütücü hap alıcam içindeki bitkilrin yararlı olma ve büyütme ihtimali için sizce alsam bir sakıncası olurmu hiçbir yan etki yoktur diyor sitede onaylı bir ürün ve hemen almak istiyorum kendimi bir kadın gibi görememek çok üzüyor…

cevap:

Emziren annelerin en büyük sorunlarının başında süt kanallarında meydana gelen meme iltihapları (mastit) ve meme ucu çatlaklarıdır. Bu durumlarda annelerin ihmal etmemesi gereken en önemli konu meme bakımıdır. Anne göğüslerine bebeklerine verdikleri kadar önem vermelidirler. Bu hem kendileri hem de bebeklerinin daha iyi beslenebilmeleri için gereklidir.

Emzirmeden önce hamilelik esnasında meme kendini süt vermeye hazır hale getirmek için süt kanallarını genişletecek ve süt oluşumuna hazır duruma getirmektedir. Dolayısıyla meme boyut olarak da büyümektedir. Ancak bebeğiniz sütten kesildikten sonra bu kanallar geriye döner ve belki de eskisinden daha küçük hale gelebilir.

Memenin küçülmesi anneler üzerinde negatif duygular oluşturması normaldir. Tedavi önerileri arasında bazı bitkisel çözümlerde sunulmaktadır. Bu konuda size en fazla yardımcı olacak kişi doktorunuzdur. Tıbbi olarak memeyi sağlıklı şekilde büyüttüğü ortaya konulmuş kendisini kanıtlamış bir ilaç henüz bulunamamıştır. Önerilen bitkisel ilaçların etkisi ise kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bu ilaçlara verilen onaylar “sağlık bakanlığı” tarafından değil, kullanıma uygun olduğuna dair “tarım bakanlığı” tarafından verilmiş onaylardır.

Öncelikle doktorunuza başvurun, iltihaplanma için tedavinizi görün. Sonrasında göğüsünüzle ilgili diğer çözüm önerilerini doktorunuzdan alabilirsiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.