cevap: kusma

3 yaşındaki kızım 2 saattir. kusuyor. yediklerini 10 dk geçmeden dışarı çıkarıyor. Ateş ve ishalı yok.

cevap:

kusma nasıl başladı? 2 saatte kaç defa kustu? son yediği yemekten ne kadar zaman geçti? sizden farklı bir şey mi yedi? sürekli bir ağlaması var mı?

gibi soruları cevaplamalısınız.

Ani başlayan kusmalar karın içinde akut bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Ateşin ve ishalin olmaması sadece barsak iltihabı olmadığını düşündürür. Kusma tek başına herhangi bir rahatsızlığın göstergesi değildir. Kesin tanı için mutlaka doktor muayenesi gerekir.

Şu anda yapmanız gereken çocuğunuzun genel durumunu değerlendirmeniz! Kusma devam ediyor ve eğer ağlama ve huzursuzluğu mevcutsa bir an önce doktorunuza başvurunuz. Eğer bu 1-2 saat içinde 2-3 kusma sonrası çocuk rahatladıysa bir müddet daha takip edebilirsiniz. Kusmuk içeriği saydam ve en son yediklerinden oluşuyorsa fazla telaş etmenize gerek yok. Kusmuk çok koyu, kahve telvesi, kanlı gibi ise acil olarak doktorunuza başvurmalısınız.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

 1. Öncelikle şimdiden yardımlarınız için teşekkür ediyorum
  Yaptıgım son 3 futbol macında Macın yarısında miğdem bulanıyor ve kusuyorum.
  Kusunca bulantı kalmıyor ama halsiz kalıyorum bu seferde
  YAZ tatili girdiğinden beri çok düzensiz yatıyorum ve çokta hareketsız duruyorum
  sabah bilgisayar başına oturup gece anca kalkıyorum ve sabah 6-7 gibi uyuyorum
  Acaba bunlar mı etken oluyor??
  Ayrıca ben 1 yıl onceye kadar profesyonel futbol oynuyordum
  Düzenli antremanlarım olurdu ama en ufak bulantı olmazdı

  ŞİMDİDEN YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

  • 1 yıldır spor yapan birisi için bilgisayar başında tüm gününü geçiriyor olması performansını önemli ölçüde etkiler. Arada oynadığınız/yaptığını sporlar esnasında benzer yakınmalarla karşılaşmanızı doğal saymalısınız. Durum kondüsyonunuzla alakalı görünüyor. Spor öncesi tıka basa yemek yememlisiniz. Mide problemleriniz varsa doktorunuza başvurmalısınız.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.