cevap: kedi ısırması

2 gün önce sitemizdeki bir kedi ayağımın üstünü ıssırdı 2 dişinin izi kaldı ıssırdığı yeri sıktım kanadı eve gidip sabunla iyice yıkadım ama daha fazla da önemsemedim aşı vurulmadım kedinin böyle bir şey yapabileceğini yani saldırgan bir hali olacağını o an hiç hissetmedi çünkü çok sevecen bir şekilde bacaklarıma dolanıyrdu. acaba kuduz olma ihtimalim olabilir mi ihmalkarlık mı yaptım bir belirti hissetmiyorum ama yine de tedirinim aşı vurulmadım diye geç kalmış sayılırmıyım?

cevap:

kedi ya da köpek, genelde hayvan ısırmalarında kuduz hastalığına yakalanma ihtimaline karşı aşı yaptırmanız gerekir. Yaptırmamış olmanız ihmalkarlıktır. Ancak zararın neresinden dönülürse kardır. Herhangi size yakın bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeniz durumunda aşılarınız devlet tarafından karşılanacaktır. Bence yaptırsanız fena olmaz. Çünkü kuduz mikrobu sinirlerde yıllarca saklı kalıp yavaş yavaş ortaya çıkan bir hastalıktır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

14 yorum

  1. merhaba,benim yaklaşık 4.5 yaşında Tekir adında bir kedim var hayatında hiç sokağı çıkmadı hiç bir kediyle kavga etmedi bende hiç aşılarını yaptırmadım 3 ayda bir parazit hapı vardı onu veriyordum onuda ihmal ettim Tekir çok sağlıklı bir hayvan şuan sadece kızan durumunda ve sinirli kısırlaştırmadım da tembel olmasından korktuğum için bu sabah apartmana dişi bir kedi girmiş ve Tekir kokusunu aldı kapıya kadar çıktı yanına yaklaşmadı dişi olan hemen kaçtı bende Tekire müdahale etmek isterken o sinirle sağ bacağıma saldırdı diş izleri tırnak izleri canım çok acıdı önce baya bir şişti kolonya la sildim daha sora yıkadım şuan şişkinlik inmiş durumda daha öncede bu tarz saldırmaları olmuştu her hangi bir şey olmadı ama yinede aklımda soru işaretleri kalıyor dediğim gibi her hangi bir aşısı yoktur lütfen bana birisi fikir versin

  2. ben bir enfeksiyon doktoruyum sende öylesin can. canın dediği doğru siz yinede işi şansa bırakmayın gidin hastaneye kedi kuduz olmasada küçük kedi tırmalarsa tabi kuduz olmasada başka kediler onu dövebilir ve onun kuduzu küçük kediye bulaşı ondan sonra sizi tırmalayıp sizde hasta olabilirsiniz teşekkürler.

  3. ben bir enfeksiyon doktoruyum.kedi ısırması ve kedi tırmalaması aynı gibidir.bence ısırdığında veya tırmaladığında hastaneye gidip aşı yaptırın işi şansa bırakmayın.eğer kedi tırmaladıktan veya ısırdıktan sonra kaybolursa aşının 5 tane vurulması gerekir kedi bulunursa ve beslerseniz aşı 3 taneye azalır teşekkür ederim.

  4. slm ben dilara ben kedimi aşa indirdim ve yolda giderken tasması çıktı ve ablama saldırmaya başladı ablaamın tam damarına geldi alaya alaya helak oldu elledmiyoda babam doktora gidelim diyo ama ablam korktu için gitmiyo ne yapa biliriz evde bi yardımcı olabilirmisinizzzz ?????????

  5. mrb.2 gün önce hasta bir sokak kedisini veterinere götürdüm iğne sırasında kedi elimi ısırdı çok az kanadı ve şişti.dişinin girdiği kısım sivilce tarzında oldu büyük ihtimal intihaplandı..doktorun bana uygulaması gereken yöntem nedir aşı olmam şartmı yoksa hap ilaç tedavisimi uygulanacaktır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.