cevap: kaşıntı

doktor oneri

1 ay önce epudral anestezi ile normal doğum yaptım.epudral uygulandığında vücudumda hafif kaşıntı hissettim daha sonra geçti, fakat şu an vucudumun heryeri aşırı kaşınıyor(doğumdan 1 ay sonra), özellikle göz kapaklarım, kulaklarım kaşınıyor. Birkez kaşınan yerlerde  kızarıklıklar oluştu fakat şuan kızarıklık yok sadece kaşınıyor. doktora gittim kan tahlili yaptı kanımın düşük olup olmadığına baktı, kanım normal olduğundan sorunun sinirsel olabileceğini söyledi. özellikle yüzüm kaşındığı için  yüzüme her ilacı kullanamıyorum, ne önerirsiniz.bu kaşıntıların epudral ile alakası olabilir mi?

cevap:

epidural uygulamadan önce (doğumdan önce) böyle bir rahatsızlığınız var mıydı? Arada kaşınmalarınızın olduğu dönemler oluyormuydu? Anestezi sonrası kaşıntı ne kadar zaman sürdü, ilaç kullandıktan sonra mı geçti? Sürekli kullandığınız bir ilaç var mı? bu sorular cevaplanmalı…

anesteziyi alalı aradan 1 ay kadar zaman geçmiş, kaşıntıların anestezi nedeniyle olduğunu direk olarak söyleyemeyiz. Anestezik maddenin kaşıntılar yapması olası bir durum, ancak aradan bir süre sonra yeniden kaşıntı yapması düşündürücü. Bu arada yediğiniz herhangi bir besin maddesi, kullandığınız giyisi, ya da alerjik olmadığını düşündüğünüz bir kozmetik ürün de bu sıkıntıya neden olmuş olabilir.

Kan  testi, kandeğerleriniz hakkında net bir fikir verebilir ancak kaşıntılarınızın alerjiden kaynaklandığını ortaya koymaz. eğer kaşıntıların alerjik nedenden kaynaklandığını düşünüyorsanız bir Alerji uzmanına danışmalısınız. Dahili hastalıklardan bazıları da kaşıntı yapabilir. Bişr dahiliye uzmanı da size yardımcı olabilecektir. Antialerjik ilaçları doktorunuzun tavsiyesi olmadan kullanmayın. Çocuğunuzunda bu ilaçtan etkilebileceğini unutmayın.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.