cevap: karın bölgesinde uyuşma

doktor oneri

Merhaba, Bir süredir sağ göğsümün altında uyuşma oluyordu fakat sonra geçiyordu, özellikle öne doğru eğilirken bu oluyordu fakat son 3 gündür aynı yerde sürekli bir uyuşma var, bu aynı zamanda midemin bulanmasınada neden oluyor. Bunun için hangi doktora gitmeliyim ya da önemli midir?

cevap:

ağrının sağ bölgede bulunması biraz düşündürücü, mide ile ilgili bir yansıyan ağrı söz konusu olabileceği gibi altında başka nedenler de yatabilir. Bir dahiliye uzmanına danışmanız faydalı olacaktır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

7 yorum

  • Karın ağrısı tek başına bir hastalığı tanımlamaz. Ancak birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı hastalıklar karın içindeki organlardan kaynaklanmasa bile karın ağrısına neden olabilir. Buna en tipik örnek akciğerlerin alt kısımlarını ilgilendiren enfeksiyonlardır. Zatürre (pnömoni) olarak tanımlayabileceğimiz bu gibi durumlarda öksürük ve benzeri bulgular yanında karın ağrısı da tabloya eklenebilir. Bir diğer örnek kalp krizidir (miyokard enfarktüsü). Kalp krizi genellikle sol omuz ve kola yansıyan göğüs ağrısına neden olurken seyrek olarak karın ağrısı ile de belirti verebilir.
   Karın ağrısının şiddeti ile hastalığın şiddeti ile genellikle paralel seyretmez. Örneğin gaz sıkıştırması veya gastroenterit gibi kendiliğinden geçen veya basit bir tedavi ile düzelebilecek durumlar şiddetli, kıvarandırıcı tarzda, şiddetli karın ağrısına neden olabilir. Buna karşın kalın barsak kanseri veya erken dönemde bir apandisit çok daha önemli hastalıklarken daha az şiddetde karın ağrısına neden olur.
   Karın ağrısı toksinlere, infeksiyona, safra yolları, böbrek, hastalıklarına, idrar yolu infeksiyonlarına, kadınlarda adet dönemine, ovülasyona, damar hastalıklarına, mide, karaciğer, pancreas, barsak sistemindeki ülser, kanser ve infeksiyonlara bağlı olarak gelişebilir. Burada sayılması mümkün olamayacak daha birçok nedene bağlı olarak da gelişebilir.

   Karın Ağrısına Neden Olabilecek Başlıca Hastalıklar

    İdrar yolu infeksiyonları
    Safra kesesi taşı, safra kesesinin taşa bağlı iltehabı
    Bebeklerde ilk 4 ayda görülen gaz ağrıları
    Gaz sıkıştırması
    Endometriozis
    Gıda allerjisi
    Besin zehirlenmesi (salmonella, şigella)
    Fıtık
    Hazımsızlık
    Böbrek taşı
    Laktoz intoleransı (süt allerjisi)
    Adet kanamaları
    Over kisti
    Pelvik inflamatuar hastalık
    Zatürre (genellikle çocuklarda)
    Üst solunum yolu infeksiyonlarından sonra
    Peptik ülser
    Gastroenterit

   Doktora Başvurulacak Durumlar

   Şiddetli, tekrarlayıcı, artan ve devamlı karakterde ağrılar
   – Ağrı ile nefesin kesilmesi, baygınlık hissi, kanama, kusma ve yüksek ateş olması
   – Karın ağrısının göğse, boyuna ve omuza yayılması
   – Dışkıda kan görülmesi
   – Karında gerginlik ve şişme olması

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.