cevap: karaciğer enzimleri

doktor oneri

5,5 yaşında bir oğlum var. gelişimi yavaş olduğu için hekime başvurduk tahlil yapıldı, tahlil sonuçlarında ast ve alt çok yüksek çıktı. nereye ve hangi bölüme başvurmam gerekir?

cevap:

eğer imkanınız varsa üniversite ya da eğitim araştırma hastanelerinde “çocuk endokrinolojisi ve metabolizması hastalıkları poliklinikleri” vardır. Buralara başvurabilirsiniz. Yada çevrenizde herhangi bir çocuk hastalıkları uzmanı size bu konuda yardımcı olabilir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

  1. Merhabalar,
    Yüzümde var olan sivilce problemi dolayısıyla dermatoloji doktoruna gittim ve bana kullanmam gereken ilacı söyledi. Adı Zoretanin. Fakat kan tahlili yaptığımda hemogram değerlerimin iyi olduğunu söyledi. Biyokimya sonuçlarım ise özellikle trigiliserid (478mg/dl) diğerleri ise üre (47), kolesterol (194)’dır. Doktor trigliserid değerimin yüksek olduğunu söyledi. Aynı zaman da kırmızı etli yiyecekleri yemememi, balık tavuk ve sebzeli yiyecekleri yememi önerdi. Sorum şu olacak. Zoretanin kullanırken trigliserid değerlerinin yükseldiği söyleniyor. Zaten benim şu anda trigiliserid değerim yüksek olduğundan bu ilacı kullanmaya başlamalı mıyım?
    Cevabınız için şimdiden teşekkürler

    • zoretanin yada roaccutane, Izotretinoin içeren aynı preparatlardır. İzotretinoin bir A vitamini türüdür ve cilt yenilenmesine yardımcı olur. Yan etki olarak trigliseritten daha fazla karaciğer enzimleri üzerine etkilidir. Karaciğer fonksiyon bozukluğu yapabilir.
      eğer sivilceleriniz sizi fazla rahatsız etmiyorsa ilacı kullanmayabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.