cevap: kansızlık

Ben biri 2,5 biri 11 aylık olan iki çocuk annesiyim.24 yaşındayım.ocak ayında baş dönmesi şikayetiyle dahiliye doktoruna göründüm ve demir 39 ferritin 17 olması sebebiyle anemi teşhisi koydu.Çok fazla nefes daralması yaşıyordum ve bu psikolojimide bozdu..gece uykuya zor dalıyordum..sanki birden ölecekmişim gibi geliyordu..bazen kalbim çok hızlı çarpmaya başlıyordu ve çok heyecanlanıyordum bu sıralarda..2 ay tedavi gördüm iki kutu gynoferon bir kutu oreferon hap bitirdim.(emzirdiğim için bu hapları verdi)tedavi sonrası demir 90 a çıkmıştı.iki ayı geçti tedavi biteli. martın 26 sındada local olarak yumurtalık kisti ameliyatı oldum.Şu anda yine nefes daralması yaşıyorum yine doktora gittim ve demir 18 çıktı . bk 14.2 hgb:13.6 ne:79.3  ly:13.9 diğerleri normal..tsh:0.869 vitB12: 220  uıbc:412 kanın yükselmiş fakat demirin düşük dedi.iki kutu oraferon verdi günde bir defa iki ay boyunca kullan dedi.emzirdiğim süre boyunca sürekli demir ilacımı kullanacağım ben doktor bey..başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir mi bu demir düşüklüğü..başka tanıdık bir doktora sordum o da belki bağırsak kurdun vardır dedi o yüzden demir emilimi olmayabilir…ilk çocuğumun doğumundan sonra gaita testi yaptırdığımda sulardan oluşan tenya kurdun var denilmişti ..beni aydınlatırsanız sevinirim..bi de neler yemeliyim bu konudada bilgilendirir misiniz?..çocuklarımın bana ihtiyaçları var bu genç yaşta bunları hissetmek yaşamımı kısıtlıyor….

cevap:

çocukların yaşı yanlış anlamadıysam biri 2,5 ay, diğeri 11 ay? Arada neredeyse 8,5 ay var… ??? Sanırım siz kendinize pek dikkat etmiyorsunuz. tüm sorun bundan kaynaklanıyor… Eğer ben yanlış anladıysam çocuklardan biri 2,5 yaşında dahi olsa 11 aylık bebeğiniz varsa bu aralık biziim çocuk sahibi olunması için önerdiğimiz 2 seneden daha kısa…

Yani şunu demek istiyorum: ilk çocuk doğduktan sonra ikinci bir gebelik için vücudun toparlanma süreci gereksinimi vardır. Bu sürede vücut gebelik dönemi, doğum ve lohusalık dönemi için harcamış olduğu eneji ve yıpranmalarını tamir eder. Bu süre 2 yıldır. Sağlıklı bir anne sağlıklı bir süreç yaşamak istiyorsa her doğum arasını 2 sene bırakmalı. aksi takdirde bir takım sorunlar öyle yada böyle karşısına çıkacaktır.

Demir miktarınız gerçekten çok düşük. Bu tedavi edilebilir bir sorun. Kan değerlerinin  normal ama demir eksikliği olması durumu aslında kanla ilgili bir sıkıntıdan ziyade demir alımı veya demirin barsaklardan emilimi gibi bir sorunu akla getiriyor. Tabii sizin yediklerinize özen gösterdiğinizi kabul edersek emilimle ilgili sıkıntıların ne olduğunu öğrenmek için bir takım testlere ihtiyaç vardır. Emilim problemleri barsak kaynaklı olabileceği gibi, diğer immünolojik bir takım nedenlere bağlı olarak da gelişebilir.

Ne yapmalısınız?

Beslenmenize özen gösterin. Beslenme saatlerinizi düzenleyin. Bol meyve ve sebze tüketmeye gayret edin.Barsak problemleri için doktorunuza görünün. Gerekli testleri isteyecektir. İstirahat etmeye çalışın. Doktorunuzun verdiği ilaçları atlamadan düzenli şekilde kullanın. Tedavi sonunda yeniden testlerinizi yaptırarak tam tedaviyi bitirin.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.