cevap: kaka sorunu

kızımın 26 ayına kadar hiç kaka sorunu yoktu bezini falan 20 aylıkken bıraktı 26.ayında bi kere kabız oldu canı yandı ve 10 gün falan bizi biraz uğraştırdı sıcak suda falan yaptı kakasını bi kaç kez karnım ağrıo diyip psikolojik olarak acıcak korkusuyla yapmadı ama en fazla 3.gün tutamayıp tuvalete koştu ve sert kakası yoktu yumaşaktı baktığımda ve geçti kendiliğinden bi daha olmadı ama 1 hafta oldu gene kaka yapmıyor yokki diyor ama ne bir ağrı ne huzursuzluk iştahsızlık uykusuzluk hiç bişeyi yok beslenmesi düzgün bol bol sebze meyve yer ama bu çocuğun 1 haftadır yediği nereye gidiyor kakası nasıl olmaz poposuna baktım çatlak gibi bişeler yok zorlanır çatlar diye belki içerde acısı vardır diye 1 gündür anestol pomad ve bepantene plusı karıştırıp popo deliğine yediriyorum ve hafif içeri doğru sürüyom dün sabah ve akşam duphalac da verdim sekinci gün oldu ama hala yapmadı eczaneye gittim bana glıserinli fitil verdi ne yapmalıyım gerçekten kakası olmayabilirmi kızım 34 aylık

cevap:

3 günden daha fazla kaka yapamamasına kabızlık diyebiliriz. Beslenmesi normal, yeterli sıvı takviyesi yapılmış çocuklarda aslında bu tür sıkıntılar yaşanmaz. Poposunda ağrı, acı da hissetmiyorsa barsaklarla ilgili bir düzensizlik olup olmadığı araştırılmalı. Çocuğunuzu bulunduğunuz bölgede “çocuk cerrahisi” varsa bir çocuk cerrahına göstermeniz uygun olur. Çocuk cerrahisi olmayan yerlerde çocuk hastalıkları uzmanı veya genel cerrahi bölümüne başvurabilirsiniz.

Kızınızın genel durumu iyi ise çok korkulacak bir durum yok. Yaptıklarınız gayet uygun hareket tarzları olmuş. Ancak kakası ile ilgili çocuk gözünde farketmeden hassas davranmış olabilirsiniz. Bunun kararı ancak çocuğunuzun herhangi bir organik rahatsızlığı olup olmadığı tespit edildikten sonra verilebilir.

Duphalac’ı çocuğunuza doktorunuza danışmadan vermeniz pek uygun olmamış. İlaç etken maddesi barsaklar üzerinde direk hedef aldığından sorun yaşama ihtimaliniz yüksektir. ayrıca yan etki olarak şişkinlik ve karın ağrısı da yapar. Bu ilacı doktorunuz tavsiye etmediği sürece kullanmayınız.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

 1. benim kızım 12-13 yaşında geçen sene hergün düzenli olarak tuvaletini yapıyordu bu sene nedense 6-7 günde bir yapıyor tuvaletini yapamadığı için göbeği çıkıyor bu seferde hiç birşey yemiyor ben kızımın bu haline çok üzülüyorum kızımın düzenli tuvaletini yapması için ne gerekiyor cevaplarsanız sevinirim

  • Bu durum bir sindirim sistemi probleminden kaynaklanıyor olabilir. Sorunun ne olduğunu ortaya koymak için bir genel cerrahi veya gastroenteroloji uzmanına başvurabilirsiniz.
   Kızınızın beslenm esi önemlidir. Barsaklarını çalışmasını sağlayacak besinleri düzenli olarak tüketmesi, bol su tüketmesi önemlidir.
   Özellikle Tercih Edebileceğiniz Yiyecekler

   – Meyve ve sebzeler (Narenciye hariç)
   – Kepekli pirinç, Pirinç Unu
   – Tahıllar
   – Su
   – Bitkisel Çaylar
   – Tavuk
   – Balık
   – Patates, patates unu
   – Doğal Yoğurt
   – Ayçiçeği çekirdeği ve bal kabağı çekirdeği, keten tohumu, susam
   – Bol su

   Kaçınmanız Gereken Yiyecek ve İçecekler

   – Peynir
   – Süt
   – Kafein içeren içecekler ( Çay, kahve, kola)
   – Çikolata
   – Aşırı şekerli, çok yağlı, aşırı baharatlı ve mayalı yiyecekler
   – Kırmızı et
   – Kuru meyve
   – Alkollü içecekler
   – Suni tatlandırıcılı, diyet yiyecek ve içecekler
   – Buğday ve elenmemiş buğday unundan yapılmış yiyecekler(beyaz ekmek, beyaz makarna, bisküviler, kurabiyeler, kekler, börekler)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.