cevap: genital siğil

Nişanlım 2003 yılında genital siğillerini dondurma yolu ile tedavi ettirmiş. Siğil oluşumu 2004 yılında tekrarlamış ve yine tedavi olmuş.Bu zamandan günümüze kadar da şikayeti oluşmamış.
Evlenmemiz durumunda Hpv virüsünün benim açımdan riski nedir? Aşı ile tamamen korunma mümkün müdür? Yapılabilecek  tedaviyle ilgili bilgi alabilirmiyim?

cevap:

HPVnin kadın nüfusta her ne kadar bazı önemli hastalıklara sebep olduğu bilinmekte ise de erkeklerde de hastalıklara neden olmakta veya kadınlara bulaştırılmaktadır.

Gardasil  HPV virüsü aşısı ve Cervarix  HPV virüsü aşısı  (HPV aşısı) canlı virus taşımayan bir aşlar olup 6 aylık süre içerisinde 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Gardasil rahim ağzı kanseri ve genital siğillere neden olan 4 tip viruse Cervarix ise 2 tip viruse   karşı yüksek derecede etkin  aşılar olarak kabul edilmektedir.

Gardasil HPV aşısı 4 tip viruse karşı, Cervarix HPV aşısı ise 2 tip virüse karşı yaklaşık  yüzde yüz koruma sağlamaktadır. Bu  tip virüslerin oluşturabileceği serviks, vulva ,vagina  prekanseröz  oluşumlarını ve genital siğillerini engellemektedir. Yukarıda belirtilen bu yüksek oranlı koruma 9-26 yaş arasında 4 tip gardasil, 2 tip cervarix için  HPV enfeksiyonu ile hiç karşılaşmamış kişileri kapsamaktadır. HPV nin  aşının etki alanı dışındaki  tipinden her hangi biri ile karşılaşmış bireylerde bu koruma oranları düşmektedir. HPV aşısının mevcut prekanseröz lezyonları veya genital siğilleri tedavi edici özelliği kesinlikle yoktur. Koruyucu etki ile tedavi edici etkileri karıştırmamak son derece önemlidir.

Aşının kaç yıl süre koruduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bugüne kadar yapılan bilimsel çalışmalar, aşının koruyuculuğunun en az 5 yıl olduğunu kanıtlamıştır, bazı otörler ömür boyu koruyuculuktan da bahsetmektedir, fakat yeterli çalışmalar henüz elde yoktur.

Aşının bütün HPV virüslerine karşı koruma sağlamaması nedeni ile genital kanser ve siğillere karşı tam bir koruma sağlamaması mümkün olmamaktadır. Rahim ağzı kanserlerinin %30 oranına karşı koruma sağlanmamaktadır. Bu nedenle aşı sonrası kadınların rahim ağzı kanserine karşı tarama testlerine (Pap Smear testi gibi) devam etmeleri şarttır. Aynı zamanda genital siğillerinin %10 oranı kadarı aşıya rağmen korunulmamaktadır. Bu nedenle diğer cinsel temasla bulaşan hastalıklara ve koruma çatısı dışında kalan HPV türlerine karşı kişilerin gerekli duyarlık ve korunmayı göstermesi gerekmektedir.

Yıllık ve  düzenli yapılan pap smear testleri rahim ağzı kanserlerinin büyük bir  kısmının erken ve tedavi edilebilinir dönemde yakalanmasını sağlamaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde rahim ağzı kanserine yakalanların büyük çoğunluğu ya hiç ya da son 5 yıl içerisinde Pap Smear testi yaptırmamış kadınlardan oluşmaktadır.

Prezervatif kullanımının, rahim ağzı kanserinden koruma sağladığı ve genital siğilleri azalttığı belli bir oranda bilinmektedir. Aynı zamanda prezervatif kullanılmasının AIDS ve cinsel temasla bulaşan birçok hastalığı belli bir oranda engellediği bilinmektedir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

  1. HPV virüsü kadınlarda başta rahim ağzı kanseri olmak üzere birçok farklı rahatsızlığa sebep olabiliyor. O nedenle bu virüse karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Doktorlar HPV’den korunmanın en garantili yolu olarak rahim ağzı kanseri aşısı yaptırmayı gösteriyorlar. Bu aşı birçok farklı tğrdeki HPV virüsüne karşı koruma sağlıyor.

  2. Rahim ağzı kanseri her iki dakikada bir kadının ölümüne neden olan çok ciddi bir hastalık. Ben bu hastalıktan, sonuçlarından ve nedenlerinden doktorum sayesinde heberdar oldum.
    Tehlikeyi fark eder etmezde aşılanarak kendimi korudum. 14 yaşındaki küçük kuzenimi de geçenlerde aşılattım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.