cevap: gebelik

gebe kalmak için düzenli adet görmek şart mıdır? Adet düzensizliğinde (özellikle yılda birkaç kez görülen şekli ile) gebe kalmak mümkün müdür?

cevap:

Gebelik düzenli adet görenlerde daha rahat oluşur. Adet düzensizliği bir hastalıktır. Düzensizliğin nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Tedavisi mümkünse adet düzeni sağlandıktan sonra gebe kalma ihitmaliniz artacaktır.

Çünkü;

adet bir siklustur. (döngü) Kadın rahmi kendini beyin tarafından organize edilen hormonlar aracılığı ile yumurtlamaya hazırlar. Rahim yüzeyi 21-25 günlük periyotlarla sürekli olarak değişir. Bu değişimler esnasında ilk 10 – 12 günlük sürede yumurtlama gerçekleşir. Eğer bir döllenme gerçekleşmezse rahim bu seferde ilk 12 gün içinde gebelik için geliştirdiği yatağını dışarı atmak için hazırlar. Bu süre 7 – 10 gün arası değişir. Yatağın temizlenmesi kanamanın başlamasıyla olur. Bir rahim yatağı ortalama 3-5 gün gibi bir sürede temizlenir ve temiz rahim yüzeyine yeniden yatak oluşmaya başlar.  Bu döngü hiç şaşmaz ve tekrar eder durur.  Taa ki yumurtlama gerçekleşene kadar. Yumurtlama gerçekleştiği takdirde döllenen yumurta yatağa oturur ve bölünmeye başlar. İşte bu noktada bazı hormonal dengeler sayesinde yatak temizliği doğum sonrasına kadar ertelenir. Bebek gelişimi başlar…

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

  1. mrb
    size danışmak istediğim bir konu vardı.ben bugün vajinal bölgeden gelen kanlı akıntı için doktora gittim.doktor bana bunun önemli birşey olmadığını böyle şeylerin zaman zaman olabileceğini söyledi.ama bunun dışında vajinal ultrasonla yapmış olduğu muayenede yumurtanın olduğunu (adetimin 20.günündeyim) bunun normal bir durum olmadığını,yumurtlama ile ilgili problemimin olduğunu söyledi.böyle birşey doğrumudur?adetlerim düzenli ve hormon tetkiklerim de normal çıktı.acaba bu döllenmiş bir yumurta olabilirmi?döllenmiş yumurta ultrasonla tanınabilirmi?sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

    • Normalde yumurtlama dönemi adetin ilk gününden itibaren hesap edildiğinde 12nci gününde atılması gerekir. 20nci günde ultrasonla yumurtanın tespit edilmesi bir yumurtlama problemine işaret eder. Yani beklenmeyen bir yumurtlama söz konusu. Adet düzeninizin normal olması ve tetkiklerin düzgün çıkması sizi yanıltmasın. Döllenmiş bir yumurta görülmüş olsaydı bu durum anormal karşılanmazdı. Doktorunuz sanırım ultrason esnasında döllenmemiş bir yumurta tespit etmiş olacakki dikkatinizi yumurtlama bozukluğuna çekmiş.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.