cevap: enfeksiyon ihtimali

26 yaşında sağlıklı bir erkeğim.  Dün, işyerinde erkekler tuvaletinde ellerimi kurularken kullandığım kağıt havluda kan farkettim, ama benim ellerimde herhangi bir kesik veya yara yoktu.  Muhtemelen benden önce kullanan birinden kaldı, burnu veya eli kanamış sanırım.  Ellerimi bu kağıt havluyla kurulamıştım, kanı sonradan farkettim ve hemen tekrar yıkadım Herhangi bir konuda endişelenmeme gerek var mı? Benim ellerimde herhangi bir yara veya kesik mevcut değil.

cevap:

elinizi uygun şekilde tekrar yıkadıysanız herhangi bir sıkıntı oluşacağını düşünmüyorum. Elinizide kesik, yara bulunmaması zaten başlı başına kan yolu ile bulaşabilecek hastalıkları engelleyecektir. Sıkıntı belki kanı farketmeseydiniz ve elinizi ağzınıza yada gözünüze temas ettirerek mikrobik hastalık ihtimaline yol açabilirdiniz ancak yıkamış olmanız bu tehlikeyi de savuşturmuştur.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.