cevap: Endoskopi ve pataloji sonucu

Annem sürekli öksürük ve mideden dolayı endoskopi yaptırdı, endoskopi esnasında mide den biyopsi amacıyla parça alındı, size elimizdeki raporu yazacağım.
endoskpi mide ye yapıldı

kardia:normal
fundus:normal
korpus:multiple eroziv lezyonlar izlendi.
angulus:normal
antrum:normal

duodenum:

bulbus:normal

ikinici kısım:normal

tanı:özofagusta lökoplaki ksentelazma kardiyada lokal ödemli olan erozif korpus gastriti

biyopsi:alındı

özefagus: kesici dişlerden itibaren z çizgisi ve diafram kıskacı 38. cm de birlikte geçildi.z çizgisinin hemen altında lokalize ödemli alan izlendi 35.cm de 4mm çaplı beyaz plak görüldü, biyopsi alındı.Bu endoskopi sonucu

Pataloji sonucu

Mikroskobik bulgular

1 Adet 4MM Mukozal biopsi örneği

Yorum

Histopatalojik bulgular “glikojenik akantoz” lehine yorumlanmıştır.

Bu pataloji sonucunu bana açıklar mısınız, iyi sonuç mu, yoksa kötü sonuç mu? merak ediyorum.Bu vermiş oldğum bilgilere göre  annemin nesi var?

cevap:

durum her ne kadar tümoral sonucu yansıtsa da hastanın klinik durumu, yaşı önemlidir. Annenizi muayene eden doktorunuz size gerekli açıklamayı yapacaktır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

6 yorum

  1. Yeğenim 12 yazında ve bir süredir mide şikayeti çekmekteydi geçtiğimiz hafta endoskopi yapıldı ve alınan parçalar parolojiye gönderildi.Endoskopi sonucunda da hiperemi ve glikojenik akantoz yazmaktaydı sizce durum ne olabilir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.