cevap: el uyuşmaları

Son günlerde sağ elimin iki parmağında uyuşmalar oluştu. serçe ve yüzük parmagım uyuşuk olduğu için kullanma zorluğu çekiyorum. Bunun kaynağı ne olabilir ve tıbbi olarak kime başvurmalıyım?

cevap:

aynen ulnar sinir sıkışması tarif ediyorsunuz. Uzun süre bilgisayar başında kalmak, masa başı çalışanı olmak, uyurken uyuşma hissettiğiniz kolunuzun üstünde uyumuş olmanız, dirseğinize darbe almış olmanız gibi bir çok neden bu sıkıntıya neden olabilir…  Kendiliğinden bir müddet istirahatle geçebileceği gibi, aslında ciddi eklem rahatsızlıklarının da belirtisi olabilir. Dolayısıyla mutlaka bir fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirilmelisiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

  1. Merhaba ben 34 yasında bir bayanım 17 mayıs 2012 de sag elimden sinir sıkışması teşisiyle ameliyat oldum fakat şikayetlerim bir türlü gecmedi doktoruma gittiğimde bana zamanla gececegini elimi yormamam gerektigini söledi bazı egzersizler önerdi düzgün bir sekilde yapmama ragmen hala aynı birz ev temizliği yapınca cam sildiğimde şiddetli agrı ve şişme oluyor tekrar gitmelimiyim yada ortopedi dışında başka bölümemi gitmm lazım şimdiden teşekkürler

    • Sinir hücre harabiyeti aylar ve bazen yıllar içinde düzelebilir. Sinir üzerine baskının kalkması hasar görmüş hücrelerin yerini yenisinin alması için vakit geçmesi gerekir. B vitamini takviyesi bu iyileşmenin hızlı tedavisi için faydalı olabilir.

      Ameliyat sonrası doktorunuzun size özel olarak “şu kadar günde geçer” şeklinde bir öngörüde bulunmadıysa ve şikayetleriniz belirtiğiniz üzere devam ediyorsa mutlaka doktorunuza yeniden müracaat etmelisiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.