cevap: domuz gribi aşısı

Domuz gribi aşılarından focetria isimli preperatın orjinal prospektüsünde çocuk genç yaşlı herkese 0.5 mg lık doz yapılmalıdır diye açıkça yazmasına rağmen sağlık ocaklarında 3 yaş altı çocuklara 0.3 mg vuruyorlar. Bu çelişki ile ilgili hiçbir yerde bilgi bulamadım.

cevap:

Konu örnekleme bir sağlık ocağına soruldu. Alınan bilgiye göre şu anda 5 yaş altı çocuk hastalar ile kronik hastalığı bulunan riskli bireylere uygulanan “Focertia” isimli aşının prospektüs bilgisine 0,5 mg.lık dozla uygulandığı, Sağlık Bakanlığı’ndan verilen talimatın da aşının 0,5 mg şekliyle uygulanması gerektiği yönünde olduğu bildirilmiştir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

1 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.